Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Туристи се стичат да видят 2300-годишната Хатра в Ирак, разрушена от варварска атака на ИДИЛ (ВИДЕО)

18 септември 2022, 13:15 часа • 6171 прочитания

Хатра (или Ел-Хадр), древен град, който е бил част от Партското царство и се намира на 110 км югозападно от Мосул, пострада тежко през 2015 г. в ръцете на терористичната група ИДИЛ, по време на периода, когато екстремистите окупираха региона, пише Express.

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

5 години след поражението на ИДИЛ Мосул и околните райони започнаха да се връщат към нормален живот, а историческият паметник Хатра беше отново отворен за туристи. В опит да покаже наследството и идентичността, Mosul Heritage House организира обиколка на древния обект.

Включен в списъка на застрашените обекти от Световното културно наследство на ЮНЕСКО, Хатра е бил укрепен кервански град, който е служил като столица на малкото арабско кралство Хатра, сгушено между Римската и Партската/Персийската империя.

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

Градът достига своя разцвет през II век, но скоро е разрушен и изоставен през III век, докато впечатляващите му руини най-накрая са преоткрити през XIX век. Мястото се намира само на два часа от Мосул, служил като столица на терористичната групировка „Ислямска държава“ по време на краткото ѝ, но брутално управление.

През този период джихадистите осъдиха древното място, заявявайки, че много от неговите артефакти се явяват „неислямски“ и насърчават политеизма, затова тяхното съществуване не бива да бъде допускано. Това се случва въпреки факта, че мястото е било защитено от 1400 години от различни ислямски режими, базирани в региона.

Древният град някога е бил основен религиозен и търговски център на Партската империя и се отличава с високи укрепления и великолепни храмове, чийто архитектурен стил черпи вдъхновение от гърците и римляните, добавяйки някои ориенталски декоративни елементи.

Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)

Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души

През 2015 г. ИДИЛ публикува видео с унищожаване на редица барелефи и разбиване на статуите с кирки.

През февруари тази година местните власти представиха три реставрации на мястото, включително скулптура в римски стил в реален размер и релефи на стената на големия храм.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес