Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Турция свърза легендарната Троя с анадолската култура

10 септември 2022, 10:30 часа • 17025 прочитания

Турски археолози, които работят по разкопките на древна Троя, са открили куполна пещ на 3700 години. Тя демонстрира връзката на този легендарен град с анадолската култура, съобщава Daily Sabah.

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

Откритието е направено в древния град Троя, който се намира в границите на съвременното село Тевфикие в провинция Чанаккале в Северозападна Турция. Изследователите са открили останките от куполна пещ на 3700 години, носеща характеристики на анадолската култура.

Коментирайки откритието, ръководителят на разкопките проф. Рюстем Аслан отбелязва, че това е първата важна находка от текущия полеви сезон на разкопки. Възрастта на самия град се оценява от историците на около 5500 години. Находката хвърля нова светлина върху неговия произход.

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

Падането на Троя, картина от XVIII век. Johann Georg Trautmann / Public Domain

Дълги години учените спорят кои всъщност са били троянците. Според една от теориите Троя е била „оформена от анадолската култура през и след бронзовата епоха“. Проф. Аслан смята, че намерената куполна пещ, предвид нейната възраст и стил, потвърждава тази теория. На мястото на находката ще бъдат извършени допълнителни разкопки. Рюстем Аслан отбелязва също, че възможните връзки между Троя и Анадола са частично установени от находките на немския археолог Манфред Корфман, който е ръководил разкопките от 1988 г. до началото на 2000 г.

„През предишните години професор Корфман определи Троя като анадолска култура – казва Аслан. – Архитектурната структура на Троя и появата на куполни пещи, които често се срещат в други съвременни анадолски паметници, доведоха Корфман до това заключение.“

Според експерта най-старите куполни пещи, намерени в Троя, датират от 2000 г. пр.н.е., което означава, че са с около 300 години по-стари от последната намерена пещ.

Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?

Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?

Троя (известна също като Илион) е мястото на Троянската война, описана от Омировата „Илиада“. Докъм средата на XIX век съществуването на Троя е спорно, но започналите след 1860 г. археологически разкопки доказват реалното му съществуване.

Основната заслуга за разкриването на Троя е на германския археолог Хайнрих Шлиман, който започва разкопки в района на хълма Хисарлък през 1870 г. Той установява, че в различните пластове има няколко града, строени един върху друг. Впоследствие те са номерирани от Троя I до Троя XI. Тъй като според Шлиман Омировата Троя трябва да е най-ранното селище, т.е. разположена най-отдолу (Троя II), той прокопава дълбок ров през хълма, за да достигне скалната му основа, като пренебрегва междинните пластове. По-късни датирания установяват, че всъщност с Омировата се идентифицират останките на Троя VI и Троя VIIa от средната и късната бронзова епоха. След внезапната смърт на Шлиман разкопките се продължават от Вилхелм Дьорпфелд (1893 – 1894) и по-късно от американеца Карл Блеген (1932 – 1938).

Шествието на Троянския кон в Троя. Giovanni Domenico Tiepolo / Public Domain

Откритията от последните три години показват, че тази област може да е била обитавана повече от шест века по-рано, отколкото се смяташе досега. Учените са установили, че древният град Троя е бил разрушаван и възстановяван много пъти поради войни, пожари и земетресения. През 2019 г. археолозите се натъкнали на нов слой, който решили да нарекат Троя 0.

Археологическият обект Троя е включен в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО през 1998 г.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Светилище на 8200 години е открито в Турция

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес