Възможно ли е приемът на противозачатъчни да допринася за случаите на изключително редкия вид тромбози (запушване на вени на мозъка), които се появиха в Германия и заради които беше стопирана ваксинацията с оксфордската ваксина срещу коронавирус (на AstraZeneca)? Този въпрос поставя с публикация в своя личен Фейсбук профил д-р Аспарух Илиев, който от 2015 година завежда лаборатория по инфекции на мозъка към университета в Берн.
Още: 5000-годишното "Колело на душите" в Израел не е било обсерватория
Още: Мистериозни тунели под "Света София" в Истанбул ще бъдат отворени за посетители
По думите му, Германия е държавата с вероятно най-високо приложение на противозачатъчни в Европа - още в тийнейджърска възраст момичетата биват убеждавани да приемат противозачатъчни. "За 20 години живот в тази държава не можах да разбера тази любов към тези таблетки. Важното е, че противозачатъчните са известни като лекарства, увеличаващи риска от тромбози. Въпреки, че е спекулация, че противозачатъчните са допринесли, това също трябва да се провери", пише д-р Илиев.
Той посочва, че става въпрос за 7 случая от 1 600 000 ваксинирани с препарата на AstraZeneca при средна честота на проблема 5 души на 1 000 000 за година. Особеност - 6 от 7-те случая са на млади жени.
Случаите на тромбози в Германия са забележителни."Тромбозата на черепно-синусовите вени (CVST) е рядък вид тромбоза, която засяга 5 от всеки 1 000 000 пациенти", казва пред CNN Джон Гибинс, директор на Института за сърдечно-съдови и метаболитни изследвания в Университета в Рединг и добавя, че конкретните обстоятелства около тези случаи все още не са ясни.
Още: Изследователи създадоха демонична карта от фолклорни източници
Още: Туристи всяка година почиват на изгубен континент, без да знаят
В Европа, досега докладваните случаи на тромбоза при ваксинирани хора са много малко и не са свързани помежду си, посочва БГНЕС, позовавайки се на материал на CNN. В Дания смъртен случай предизвика първоначалната вълна на отричане. След прилагане на 1,7 милиона дози от ваксината на AstraZeneca, Германия е открила само седем случая на кръвосъсирване - макар и по-рядък тип, известен като мозъчна венозна тромбоза, кръвен съсирек във вена в мозъка, каза в понеделник Дирк Брокман, епидемиолог от Института "Роберт Кох".
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Къде обитават "тъмните наблюдатели" и защо обичат мъглата (ВИДЕО)
Още: Нашият свят естествено възниква от паралелни квантови вселени
Норвежката агенция по лекарствата заяви, че трима пациенти, които в момента се намират в болницата, "имат картина на рядко заболяване", тъй като пациентите имат необичайна комбинация от нисък брой тромбоцити, кръвни съсиреци в малки и големи съдове и кървене. Подобни комбинации от симптоми не са наблюдавани при хора, получавали други ваксини, каза агенцията.
Холандска лаборатория е получила 10 съобщения за образуване на кръвни съсиреци при ваксинирани срещу коронавирус, но с различни условия от тези в Норвегия.
Съсирването на кръвта или тромбозата се появява по различни причини, а венозната тромбоза е сравнително често срещана (засяга 1 до 2 на 1000 души)
Още: Неочаквана масова миграция към Скандинавия през Тъмните векове откриха генетици
Още: С помощта на светлината: Учени създадоха молекули с "невъзможна" структура
В миналото е доказано, че някои ваксини имат редки, но сериозни странични ефекти. Например, опасенията относно страничните ефекти бяха повдигнати по време на пандемията от свински грип H1N1 през 2009 г., където в крайна сметка беше установено, че една от използваните ваксини има връзка с нарколепсията.
Още: Има ли политическа намеса в атаките срещу ваксината на AstraZeneca?