Австралийски лекари разработиха начин за трансплантиране на сърце, което е спряло да бие, съобщи ДПА. Новият метод означава, че може да се използват повече донорски сърца.
Учените от болницата "Сейнт Винсънт" в Сидни са го разработвали 12 години. Сърцето е било спряло да бие 20 минути преди процедурата. При нея се използва портативно устройство за поддържане на кръвния ток през сърдечната тъкан и разтвор, който подобрява устойчивостта към недостига на кислород. Първият пациент, получил такова сърце, е Мишел Грибилас, на 57 години. Операцията е била преди 3 месеца. След нея е опериран и 44-годишен мъж. Досега за трансплантации се използваха само сърца, които не са спирали да бият. Това означава, че донорът и реципиентът трябва да са на едно и също място.
Такава операция е възможна само в държави, където смъртта може да бъде обявена след спиране на мозъчната дейност. С новия метод трансплантации на сърце ще станат възможни и в държави като Япония и Виетнам, където смъртта се признава след спиране на сърдечната дейност. Първата трансплантация на сърце е направена в ЮАР на 3 декември 1967 г. от хирурга Кристиан Барнар.