Австралийски учени са разработили лекарство, което може да спаси живота на много хора, прекарали инфаркт на миокарда. Интересното е, че лекарството е създадено на базата на вещество, съдържащо се в отровата на един от най-смъртоносните паяци в света – паякът от остров Фрейзър. Резултатите от изследването са публикувани в списание Circulation, предава БГНЕС.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
След инфаркт притокът на кръв към сърцето намалява, което води до липса на кислород в сърдечния мускул. Липсата на кислород води до факта, че клетъчната среда става киселинна и на молекулярно ниво тялото изпраща сигнал за смърт до сърдечните клетки.
Въпреки десетилетия изследвания, никой все още не е успял да разработи лекарство, което спира този „сигнал за смърт“ в сърдечните клетки. Понастоящем в клиничната практика няма лекарства за предотвратяване на увреждания, причинени от инфаркт.
Екип от университетите в Куинсланд и Нов Южен Уелс са установили, че протеинът Hi1a, извлечен от отровата на паяка от остров Фрейзър блокира киселинно-чувствителните йонни канали в сърцето, предотвратявайки преминаването на „сигнала за смърт” през тях. В резултат на това клетъчната смърт намалява и процентът на преживяемост на пациентите, прекарали инфаркт, се увеличава. Според авторите, лекарството, създадено на основата на протеина Hi1a, може значително да удължи живота на хората с присадени сърца.
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята