В пясъчните отвори на трилитите (каменни съоръжения от два вертикални каменни блока, с един напречен върху тях) на Стоунхендж са открити древни кости, което позволява да се предположи, че този обект е използван от хората като гробище, съобщават британски учени, цитирани от Daily Mail.
Британските изследователи начело с проф. Марк Паркър-Пирсън от Лондонския университетски колеж са открили, че в каменния кръг, а именно в така наречените дупки на Обри (тези дупки са кръстени в чест на първия изследовател на Стоунхендж) се намират гробници на 3000 години.
Останките принадлежали на 27 мъже и жени. Подробният анализ на костите установил, че те са били погребани между 3100 и 2600 г. пр.н.е. Но по някакви причини след 2500 г. пр.н.е. хората са престанали да погребват останки в каменния кръг и са ги закопавали в периферията.
Учените го обясняват с това, че предназначението на Стоунхендж се е променило в това време и съоръжението е станало място за почитане на отдавна починалите предци, погребани по-рано.
Стоунхендж е строен в периода 3000-1500 г. пр.н.е. и първоначално се е състоял от неголям кръг от "сини камъни", донесени от Уелс.
Въпросът за предназначението на съоръжението отдавна предизвиква спорове. Изследователите смятат, че Стоунхендж може да е използван като храм, гробище или дори гигантски музикален инструмент.