Три от метеорологичните станции на Националния институт по метеорология и хидрология бяха признати за част от световното културно и научно богатство, съобщиха от института пред Нова телевизия.
Още: Посочиха точния брой крачки, които трябва да правим на ден, ако работим седнали
Още: Невъзможен грамаж: Изчислиха колко месо да ядем седмично, за да не вредим на здравето си
Звената в Сливен (работи от 1890 г.), Кнежа (работи от 1910 г.) и Образцов Чифлик (работи от 1889 г.) събират данни за адекватното прогнозиране на времето вече над 1 век. Специалистите в тях не са спирали работа дори по време на войните до средата на XX век.
Експерти на Световната метеорологична организация към ООН са направили обстойно проучване на станциите и методите им на работа.
В момента звената вече са сред 70-те станции в света, оставили най-много метеорологична статистика в историята на наблюденията на времето. Всяка станция е удостоена със специален плакет за "100-годишна станция", сертификат и метална плочка.
Още: Разкриха причината за изчезването на гигантските кенгура
Още: Археологическо проучване доказа гладиаторските битки с лъвове в Римската империя (СНИМКА)
Прогнозирането на времето и анализите на климатичните промени днес са невъзможни без статистика за измерванията от близкото минало. Поддържането на постоянна и непрекъсната база данни със стойности на температурите, валежите, ветровете и атмосферното налягане позволява на математическите модели днес да определят прецизно времето и всеки негов каприз.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Финикийците не били предци на картагенците
Още: Експерти разкриха на каква възраст се появяват първите бели косми и защо