Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Следващата цел на Владимир Койлазов - актьорите да станат виртуални

13 февруари 2017, 09:30 часа • 3275 прочитания

Не знам колко хора изобщо знаят, че "Оскар"-ите имат и технологични награди. Така първият българин с престижната награда Владимир Койлазов коментира големия си успех.

Още: Гигантски структури с неизвестен произход са открити в земната мантия

Още: Светът след 250 милиона години: Как може да изглежда

Владимир взема наградата, защото е написал софтуерна програма как да снимате филм виртуално, все едно сте например в Лос Анджелис, а сте всъщност в студио някъде. По-голяма награда от тази няма, категоричен е Койлазов. Имаше един момент, докато пишех софтуера, че спях до компютъра си – не се прибирах вкъщи, каза българинът пред Нова телевизия.

По думите на Владимир, за двамата с Петър Митев – неговият съдружник, с когото са заедно 20 години, парите никога не са били основна мотивация. В началото изкарвахме колкото да имаме за храна, споделя Владимир. Той всъщност започва да програмира без компютър – първо при колежка на майка му, а в училище вече вижда компютър. Имаше една книжка "Аз програмирам", на 9 години я бях изял с кориците, разказа Владимир.

През 2015 фирмата им Chaos Group е с 26 млн. лева приходи, от които 6 млн. лева са печалба. Финансовият ни старт беше, когато баща ми даде пари да си купим компютър с два процесора - сега всички компютри са такива, споделя Петър Митев. В мизерна среда като в България характерът се възпитава и калява повече, сигурен е той. А Койлазов добавя, че му е била мечта да прескочи черната 1997 година, защото по това време баща му губи почти всичките си пари.

Още: Революции, променили хода на историята по Viasat History разказва за най-важните бунтове в света

Още: Изненадващо: Мравките помнят враговете си и таят злоба 

Тези филми, за които знаем, че са ползвали нашият сотуер, са 160. Но са много повече, каза Койлазов, чийто софтуер е ползван например от "Аватар". Той мечтае да замени виртуално не само предмети и сгради, но и актьори – например за опасни каскади. Аз знам, че може да пиша софтуер - това разбирам, заяви Владимир, който не се счита за успял. Моята дефиниция за успех е да си вдигна краката и да кажа - повече няма накъде, сподели Владимир.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес