Археолози са открили руините на повече от 70 къщи, чиято възраст достига 8000 години, при разкопки в северната част на Китай. Самият този факт прави откритото селище едно от най-старите в света.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Според China.org.cn руините са разкопани в Банер Балиньоу, на праисторическия участък Вулантуга в автономен регион Вътрешна Монголия.
Откритието е направено от мисията на Регионалния институт за културни реликви и археология. Археолозите са изследвали площ от около 20 хиляди квадратни метра. В резултат са били открити останки от десетки структури, отчасти под земята, включително жилищни сгради, които може да датират от епохата на неолита. На мястото са открити и над 40 пепелни ями и едно погребение.
Екзотични барелефи са открити на територията на древната империя Северна Уей
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Както отбелязват изследователите, към момента са разкопани малко по-малко от 80 къщи. Анализът показа, че поне десетина от тях са построени преди около 8000 години. Интересно е, че са построени по типов проект. Във всяка къща археолозите са открили стандартизирана кухня с "печка", пред която в земята е бил заровен вертикален съд с плоско дъно.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Археолозите са открили, че тези съдове са пълни с пепел. Според тях подобна кухненска обстановка е огромна рядкост за руините от този период, което показва значителната научна стойност на находките. В древното селище учените са открили и много артефакти, включително каменни оръдия на труда, костни изделия, керамика и други реликви. Съобщава се, че някои намерени инструменти са прототипи на по-късни каменни оръдия.