Екип от университета в Абърдийн се натъкнал на камък във фермерско поле, докато провеждал геофизични проучвания, чиято цел било по-доброто разбиране на важния пиктски пейзаж на село Аберлемно близо до Форфар, град в източната част на Шотландия.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Малкото селце Аберлемно вече е добре известно със своето пиктско наследство благодарение на колекцията си от уникални пиктски стоящи камъни. Най-известният от тях е напречната плоча, за която се смята, че изобразява сцени от битката при Нехтансмер.
Стоунхендж е бил слънчев календар
Битката при Нехтансмер се състояла на 20 май 685 г. В нея пиктите побеждават англите, което е важен етап в развитието на Шотландия.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Новата 1,7-метрова плоча, открита от археолозите, е покрита с класически пиктски абстрактни символи. Все още не е ясно какво означават изобразените на нея символи.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Снимка: University of Aberdeen
Според изследователите плочата датира от V-VI век. Общо са известни около 200 паметника на пиктската култура, подобни на открития камък. Обикновено те са били случайно откривани от фермери или строители при полагане на пътища.
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Проф. Гордън Ноубъл, който ръководи проекта, казва, че е било късмет да се натъкнат на камъка по време на археологически разкопки.
„Тук, в университета в Абърдийн, ние изследвахме пиктската култура през последното десетилетие, но никой от нас не е намирал такива камъни със символи преди. Известни са само около 200 такива паметника. Понякога те се изкопават от фермери, които орат ниви, или от строящи пътища работници, но когато става въпрос за техния анализ, околната среда вече е нарушена и малко може да се възстанови.
Археолози дешифрираха еламски клинопис, открит в Персеполис
Предимството на такава находка е, че можем да извършим много по-детайлна работа по отношение на контекста, в който са се намирали тези камъни. Можем да проучим и датираме културните слоеве под плочата и да получим много по-подробна информация, без да губим важните за това доказателства“, казва Ноубъл.
Снимка: University of Aberdeen
Сега камъкът е преместен в консервационната лаборатория Грасиела Ейнсуърт в Единбург, където ще бъде извършен по-подробен анализ на находката. Проф. Ноубъл се надява, че това може да внесе значителен принос в разбирането на значението на Аберлемно за пиктите.
Учени изследват 300-годишна мумифицирана "русалка" (ВИДЕО)
Камъкът е намерен сред други камъни в стената на огромна сграда от XI или XII век. Стената включвала пиктски камъни и образци наскално изкуство от бронзовата епоха. Изненадващо, тази сграда, изглежда, е била построена директно върху културните слоеве на стари селища, датиращи от периода на пиктите.
„Броят на пиктските камъни от Аберлемно безспорно предполага, че районът около Аберлемно е бил изключително важен ландшафт за пиктите“, казва Ноубъл.