Отглеждането на говеда за храна намалява размера на мозъка на животните с почти една трета, установи ново проучване.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
В изследването, публикувано в списание Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences, учените анализирали 371 мозъчни проби от 71 породи говеда и установили, че по-интензивният човешки контакт корелира с размера на мозъка на животните. С други думи, млечните крави имат 30% по-малко сиво вещество от техните диви предци.
Биковете, отглеждани за корида, се представят значително по-добре отколкото млечните крави, избрани за подчинение. „Биковете, използвани за борба, най-агресивната порода, разполагат и с най-голям мозък в сравнение с техните събратя, отглеждани от човека, и се доближават най-много до дивите говеда“, пишат учените.
Изследването разкрива и драматични разлики в броя на невроните между различните видове добитък. Домашните крави били сравнени с изчезнали диви говеда или бизони, които са били ловувани до 1627 г.
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Изследването потвърждава резултатите от предишни проучвания. Всички те заключават, че почти всички домашни животни имат по-малък мозък в сравнение с дивите си предци. Същото се отнася и за кучетата и прасетата - домашните имат по-малък мозък от дивите съответно с 29 и 34%, а при овцете и котките - с около 24%.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят