Ако вече сте се възстановили от инфекция с COVID-19, може да не се нуждаете от втора доза ваксина. Това съобщава "Стъди Файндс“, цитирано от БГНЕС.
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
Още: Пренасянето на риби от Антарктика до Пловдив: Предизвикателство с глобално значение
Изследователи от Пенсилванския университет казват, че при тези, които са преживели инфекция с COVID-19, се наблюдава "силен отговор от антитела" при първата им доза ваксина. Изследването им обаче открива "малко имунни ползи“ след прилагане на втора доза. С други думи, пациентите с коронавирус може да не се нуждаят от тази доза месец по-късно.
За тези, които все още не са се срещали с COVID, авторите на изследването подчертават колко е важно да получат и двете си дози ваксина. Проучването установява, че при тези индивиди има цялостен имунен отговор едва след втората доза.
"Тези резултати са обнадеждаващи както за краткосрочната, така и за дългосрочната ефикасност на ваксината и това допринася за нашето разбиране за имунния отговор на иРНК ваксината чрез анализ на паметта на В-клетките“, казва главният автор на изследването, д-р Джон Уери, председател на катедрата по системна фармакология и транслационна терапия и директор на Пенсилванския институт по имунология.
Още: Когато Калифорния беше остров
Още: Как миришат древноегипетските мумии?
Винаги, когато човешката имунна система се сблъска с нова инфекция или ваксинация, се случват две неща. Първото е производството на съответни антитела, осигуряващи незабавен имунитет, а второто е създаването на памет на В-клетките, което помага за по-дългосрочен имунитет. Това изследване е сред първите, които показват, че паметта на B-клетъчните реакции варира след ваксинацията в зависимост от това дали индивидът е имал COVID по-рано. "Това усилие за изследване на паметта на В-клетките е важно за разбирането на дългосрочната защита и способността да се реагира на варианти", каза Уери.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Археолози откриха 4900-годишна необичайна крепост в Испания (ВИДЕО)
Още: "Дяволски пари" са открити в езическо светилище в Нидерландия
Учените са изследвали 44 здрави индивида по време на тяхната ваксинация с BioNTech/Pfizer или Moderna. Сред тази група 11 вече са се възстановили от инфекция с COVID-19. Екипът е събирал кръвни проби за "дълбоки имунни анализи“ както преди, така и след ваксинациите им. Тези анализи затвърждават убеждението, че хората, които вече са се възстановили от вируса, се нуждаят само от една доза ваксина.
Забележително е, че подобни изследвания, проведени специално върху мутацията D614G и южноафриканския вариант B.1.351 на COVID, дават подобни констатации. "Това е важно за вземане предвид, докато се обмислят стратегии за ваксиниране в бъдеще и за потенциалните вирусни варианти“, обяснява Уери. "Ако циркулиращите антитела отслабнат с времето, нашите данни показват, че трайните В-клетки с памет могат да осигурят бърз източник на защита срещу повторно излагане на COVID-19, включително на други варианти", допълва специалистът.
Изследователите от Университета в Пенсилвания са провели също и изследвания относно страничните ефекти на ваксинацията. Въпреки че те включват само хора, които никога не са били заразени, изследователите казват, че изпитването на странични ефекти след ваксинация като треска, студени тръпки и главоболие всъщност може да сигнализира за по-силен имунен отговор. Субектите, които съобщават за такива странични ефекти, също показват по-силни следваксинационни серумни антитела, но не и В-клетки с памет.
Още: Голям фрагмент от Индийската плоча е заседнал под Тибетското плато
Още: Учени: Структурата на песента на китовете е сходна с тази на човешкия език
"Обръщаме се към тези, които се притесняват от странични ефекти - те не са непременно нещо лошо. Те всъщност могат да бъдат показател за още по-добър имунен отговор“, заключава Уери.