За да се провери дали дадено лице е защитено от коронавируса - независимо дали след възстановяване след заразяване или след ваксинация - най-често използваният метод е да се оцени наличието и количеството на антителата в човешкото тяло, предаде БГНЕС.
Още: 5000-годишна пирамида от първата цивилизация на Мезоамерика е открита в Перу
Още: Най-старите доказателства за замърсяване с олово идват от Древна Гърция
Този подход обаче не отчита друга важна част от имунната система: паметта на Т-клетките.
И без антитела може да имаме имунитет към COVID-19
Въпреки че е по-трудна за тестване, паметта на Т-клетките представлява основен фактор за имунитета срещу вирусите и може да е в състояние да ни осигури защита след изчезване на антителата, твърдят експерти.
Още: Използването на конец за зъби може да намали риска от инсулт
Още: Ужасяващо древно жертвоприношение на бременна жена е открито в Еквадор
„В нашето тяло има две имунни системи: вродена и адаптивна“, каза проф. Сирил Коен, ръководител на лабораторията по имунотерапия в университета Бар-Илан. „Адаптивната имунна система се състои от два вида клетки, В-клетки, които могат да образуват антитела, и Т-клетки, които могат да убиват клетки в нашето тяло, които са заразени от вируси или са ракови“.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Учени бързат да разкрият тайните на древни цивилизации, озовали се под водата
Коен обясни, че когато тялото за първи път се сблъска с патоген, отнема около седмица, за да създаде антитела и Т-клетки, които да се борят с него.
„В такъв момент тялото произвежда много клетки, които произвеждат антитела, и много Т-клетки“, каза професорът. „Когато заплахата приключи, повечето от тези клетки умират, но остава малък процент от тях и това е, което наричаме Т-клетки на паметта“.
Вече обучени да се борят със специфичната зараза, тези клетки се активират, ако е необходимо, дори след дълго време, позволявайки на тялото да реагира на заплахата за един или два дни, вместо за седмица.
Още: Учени откриха шест пъти по-голяма от Земята планета, подходяща ли е за живот?
Още: Погребани континенти: Древни мегаострови са открити дълбоко под земната повърхност
„Поддържането на високо ниво на антитела би било непрактично за организма, така че имунната ни система се е подсигурила по един чудесен начин”, каза проф. Михал Линиал, директор на Центъра по биология в Еврейския университет.
Изследването на присъствието и ефективността на тези Т-клетки на паметта обаче е много по-трудно, изисквайки процедури и оборудване, които могат да бъдат открити само в специализирани лаборатории.
„Част от причината, поради която количеството им е много ограничено, е, че те трябва да бъдат извлечени от костния мозък, което е доста болезнена процедура“, каза Линиал.
Ново проучване показа, че няма значителна разлика между паметта на Т-клетките на асимптоматичните и симптоматичните пациенти, заразени с коронавирус, следователно тежестта на заболяването изглежда не влияе върху броя на Т-клетките“, каза Линиал.
Освен това има индикации, че паметта на Т-клетките, развита поради инфекция от друг тип коронавирус, също може да бъде ефективна срещу COVID-19.
Според Коен ще отнеме известно време, за да се натрупат достатъчно данни, които да позволят по-пълна картина на факторите, свързани с имунитета ни към коронавируса.