Учени от университета в Рединг във Великобритания са установили, че озонът може да е един от най-опасните парникови газове и въздействието му върху климата е много по-силно, отколкото се смяташе по-рано. Това става ясно от статия, публикувана в списание Nature Climate Change.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Екипът е използвал модели за симулиране на измененията в нивата на озона в горните и долните слоеве на атмосферата за периода от 1955 и 2000 г., за да ги изолира от други фактори. Измененията в нивата на озона в горните и долните слоеве на атмосферата са били причина за почти една трета от затоплянето на океанските води, граничещи с Антарктида, през втората половина на ХХ век.
Колко скоро ще потънат под вода Малдивите, Банкок и Маями?
Тези симулации разкрили, че намаляването на озона в горните слоеве на атмосферата и увеличаването му в долните слоеве са допринесли за затоплянето, наблюдавано в горния слой на океанските води с дебелина два километра на субполярни ширини за сметка на общото увеличение на емисиите на парникови газове. Това било неочаквано, тъй като увеличаването на озона в тропосферата се разглежда главно като фактор, влияещ на климата в Северното полукълбо. Именно там се случва основното замърсяване.
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Озонът се образува в горните слоеве на атмосферата в резултат на взаимодействието на кислородни молекули и ултравиолетовото лъчение. Там се образува така нареченият озонов слой - полезна предпазна бариера за вредните ултравиолетови лъчи. Благодарение на това той защитава всички живи същества на Земята от вредното въздействие на радиационното лъчение на Слънцето. На него се дължи и синият цвят на небето. В долните слоеве на атмосферата той се образува в резултат на химични реакции между замърсители като автомобилни отработени газове и други емисии.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Нова анимация показва как напредва глобалното затопляне (ВИДЕО)
Озонът (О3) е нестабилно химическо вещество и е много силен окислител. При взаимодействие с повечето окисляеми химични вещества реагира с взрив. Използва се за обеззаразяване на питейни води. Убива микроорганизмите и в по-голяма концентрация е отровен и за хората.
Озонът е открит от нидерландския физик Мартин ван Марум, който през 1785 г. счита, че под действие на електрическа искра в присъствие на кислород се получава особена „електрическа материя“.
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души
ВИЖТЕ ОЩЕ: Учени: Дори локален ядрен конфликт ще разруши трайно озоновия слой