Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Отсега нататък планетата Земя тежи шест ронаграма

19 ноември 2022, 16:47 часа • 6505 прочитания

През последните 30 години Международната система от единици не е променяна, но сега, изправени пред нарастващо количество данни за най-големите и най-малките обекти във Вселената, учените са въвели нови представки (префикси): рона-, кета-, ронто- и кекто-.

Още: Друидски коледни традиции: вечнозелени растения, бъдници и зимно слънцестоене

Още: Научните пробиви през 2024 г. според сп. Science

На 27-ата генерална конференция по мерки и теглилки, събрала се във Версайския дворец, западно от Париж, учени и правителствени представители от цял ​​свят гласуваха въвеждане на нови метрични представки в Международната система от единици (SI), които се добавят към вече познатите кило-, мили- и т.н.

Nature

Още: Сатурналии: Как един езически римски фестивал проправя пътя за съвременната Коледа

Още: Археологическите находки, които ни изумиха през 2024 г. (ВИДЕО и СНИМКИ)

Нововъведението ще улесни обозначаването на твърде големи или твърде малки величини. Например, макар че в SI основната единица за измерване на дължина е метърът, е неудобно да се измерва разстоянието между далечни градове в метри без добавянето на кило- към тях. В резултат на това към SI редовно се добавят нови представки, а последната такава актуализация е гласувана през 1991 г., когато за първи път се появява понятието йотаметър – единица с 24 нули.

Но с натрупването на данни дори йотаметрите и йотаграмите се оказали недостатъчни, за да опишат света около нас. Сега те се заменят с нови представки: рона- и кета- за големи единици и ронто- и кекто- за малки. Така например приблизителното тегло на Земята може да бъде записано като 6 с 27 нули или просто шест ронаграма, а теглото на Юпитер – като два кетаграма или като 2 с 30 нули.

Още: Коледни митове: Езическият произход на коледната елха

Още: Коледни митове: Йолакьотурин – коледната котка (ВИДЕО)

Много малки единици също са получили своите представки: кекто- вече ще означава 30 нули след десетичната запетая (например бит информация в мобилен телефон тежи 20 кектограма), а електронът вече тежи един ронтограм, или 0,000000000000000000000000001 грама. Новите единици не само ще улеснят писането на много големи или много малки стойности, но и ще заменят неофициалните префикси. Така рона- ще замени бронто-, например бронтобайт (старото име не е запазено поради факта, че буквата „b“ в SI вече е заета).

Както съобщава Ричард Браун, ръководител на метрологията в Националната физическа лаборатория на Великобритания, новите мерни единици трябва да отговарят на нуждите на научната общност поне през следващите 20 – 25 години. И тогава, няма съмнение, ще са необходими нови представки в Международната система единици.

Още: Северният магнитен полюс отново се измести. Ето защо това има значение

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

ОЩЕ: Високосната секунда преживява последните си дни

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес