В Австралия бяха открити фосили на 3,5 млрд. години, носещи следи от най-старите известни микроорганизми, живели на Земята.
Още: 5000-годишна пирамида от първата цивилизация на Мезоамерика е открита в Перу
Още: Най-старите доказателства за замърсяване с олово идват от Древна Гърция
Това потвърждава хипотезите на учените, че животът се е появил много по-рано. Според същите тези учени това би могло да означава, че животът може да е по-често срещан във Вселената - най-малкото под формата на микроорганизми.
Учените от университети в Калифорния и Уисконсин са идентифицирали с помощта на нова технология химическите следи на 11 микроорганизма, които принадлежат към пет вида, някои от които – сходни на съществуващи и до днес.
Учените са открили, че тези микроорганизми имат различни типове метаболизъм. Някои от тях произвеждат метан, други го консумират, използвайки слънчевата енергия за фотосинтеза. Метанът е формирал голяма част от атмосферата на съвсем младата Земята, докато тя е била често бомбардирана от комети и където кислородът е бил малко или отсъстващ, предаде БГНЕС.
Още: Използването на конец за зъби може да намали риска от инсулт
Още: Ужасяващо древно жертвоприношение на бременна жена е открито в Еквадор
Някои от тези бактерии, които днес не съществуват, са принадлежали към типа едноклетъчни прокариотни организми - едноклетъчни без ядро. Други са били подобни на микробни видове, които се намират все още на планетата ни.
Това изследване дава основание да се смята, че някои от тези микроорганизми, описани за пръв път през 1993 г. в списание „Сайънс“, може да са живели в момент, когато на Земята все още не е имало кислород.
Още: Учени бързат да разкрият тайните на древни цивилизации, озовали се под водата
Още: Какви са изненадващите ползи на сълзите за здравето