Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Откриха нервни клетки в мозъка, които могат да спрат всяко движение, дори дишането

01 август 2023, 08:40 часа • 13734 прочитания

Когато ловното куче усети миризмата на плячка, понякога замира. Същото може да се случи и с хора, които трябва да се концентрират върху сложна задача.

Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море

Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство

Наскоро изследователи направиха откритие, което разказва какво се случва в мозъка, когато внезапно спрем да се движим. Изследването е публикувано в списанието Nature Neuroscience, а за него разказват учените от Копенхагенския университет (Дания).

„Открихме група нервни клетки в средния мозък, които при стимулация спират цялата двигателна активност на тялото. Те дори карат мишките да дишат по-бавно или напълно да спрат да дишат, а сърдечната им честота се забавя. Това е като да поставите филм на пауза“, обяснява професор Оле Кийн, един от авторите на изследването.

Когато клетките ставали неактивни, мишките започвали да се движат от момента, където са спрели.

Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене

Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет

Суперклетки убийци победиха рак в краен стадий

„Това не е като формите на движение или моторно инхибиране (потискане), които са били известни преди“, казва д-р Хайзеа Гони-Еро, първи автор на изследването.

Нервните клетки се намират в средния мозък в област, наречена педункулопонтинно ядро (PPN), и се различават от другите нервни клетки по това, че се включват от специален молекулярен маркер – Chx10. Интересното е, че включването на тези клетки не е свързано със страх, а с необходимостта от проява на внимание, бдителност и съсредоточаване. Структурата на тази област на мозъка е еднаква при всички бозайници, така че е вероятно такъв механизъм да съществува и при хората.

Ново изследване може да помогне да се разберат някои от механизмите зад болестта на Паркинсон, която е свързана с двигателни нарушения

Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване

Още: Пренасянето на риби от Антарктика до Пловдив: Предизвикателство с глобално значение

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес