Отиде си "човекът със златната ръка", спасил милиони бебета с кръвта си (СНИМКА)

03 март 2025, 19:52 часа • 5022 | прочитания

Отиде си един от най-необикновените кръводарители в света. Джеймс Харисън стана известен с това, че е спасил живота на повече от 2 милиона бебета, благодарение на ключово антитяло в кръвта му. Мъжът си отиде на 88-годишна възраст в Австралия. Харисън, чиято плазма съдържа „рядко и ценно антитяло“, известно като Anti-D, е дарявал кръв повече от 1100 пъти, според австралийския Червен кръст, който потвърди смъртта му в изявление.

Джеймс Харисън, наричан „Човекът със златната ръка“, е починал в съня си в старчески дом северно от Сидни на 17 февруари. Алтруистичната мисия на Харисън е продиктувана от това, че на 14-годишна възраст е получил множество кръвопреливания след операция на белия дроб. Той започва да дарява плазма на 18 години и го прави на всеки две седмици до 81-годишна възраст. Не е известно защо кръвта му е толкова богата на ключовото антитяло, но се предполага, че кръвопреливането в детска възраст има връзка с това.

Ролята на Anti-D при бременност

Антитялото Anti-D се използва за производството на лекарство, прилагано на бременни, чиято кръв би атакувала кръвните клетки на неродените им бебета - състоянието е известно като болест на резус. Състоянието се развива, когато бременната жена има резус фактор-отрицателен на кръвта (RhD отрицателна), а бебето в утробата ѝ има резус фактор-положителен (RhD положителна), наследен от бащата. Ако майката е била сенсибилизирана към резус положителна кръв, обикновено по време на предишна бременност с резус положително бебе, тя може да произведе антитела, които да счетат кръвни клетки на бебето за "чужди" и да ги унищожат. Така може да се стигне до мозъчни увреждания или фатален край за бебето.

Още: Коя кръвна група може да дава на всички останали

"В Австралия до около 1967 г. буквално хиляди бебета умираха всяка година, лекарите не знаеха защо и това беше ужасно. Жените са имали многобройни спонтанни аборти, а бебетата са се раждали с мозъчни увреждания", казва през 2015 г. пред Си Ен Ен Джема Фалкенмайър от Кръвната служба на Австралийския червен кръст. "Австралия беше една от първите страни, които откриха кръводарител с това антитяло, така че по онова време това беше доста революционно", допълва тя.

Още: Важно: Какво да ядем преди и след кръводаряване

Смятан за национален герой, Джеймс Харисън получава множество награди за своята щедрост, включително медал на Ордена на Австралия - едно от най-високите отличия на страната. Към момента има по-малко от 200 такива донори в Австралия, като техният брой е крайно недостатъчен.

Още: Заблуди и факти за кръводаряването

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес