Мононуклеозата, предизвиквана от вируса на Епщайн-Бар, има симптоми, сходни както със сезонните инфекциии, така и с КОВИД, пише РИА Новости, като цитира турското издание Sabah.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Основното отличие н мононуклеозата от другите инфекции е увеличението на лимфните възли, освен това са разпространени такива симптоми като оток на сливиците и поразяване на черния дроб и далака. Основният източник на разпространението на вируса на Епщаайн-Бар от човек на човек са телесните течности, особено слюнката. Друг начин е при преливане на заразена кръв или трансплантация на заразен орган.
Както отбелязва медията, болестта се развива доста бавно: симптомите – а именно температура, болки в гърлото, главоболие, слабост, обрив и лимфен застой (лимфедем) – могат да се проявят четири-шест седмици след инфектирането. "Разликата може да се разбере по увеличаването на лимфните възли, сливиците, черния дроб и далака", се казва в статията.
Главният начин за предпазване на себе си и околните е внимателното отношение към хигиената – редовно миене на ръце, отказ от използване на общи вещи с други хора и ограничаването на близките контакти. Освен това по време на заболяването е важно да се ограничи физическата активност и контактните видове спорт (бойни изкуства, екипни видове спорт и т.н.), тъй като мононуклеозата предизвиква увеличение на далака, а силните натоварвания могат да го увредят.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Мононуклеозата е особено опасна за младите хора.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид