Преди дни за първи път от много години на фона на опустошителната суша в Испания се появиха Долмените от Гуадалперал, известни още като съкровището на Гуадалперал и испанския Стоунхендж, пише Evening Standard.
Още: Откриха мястото на една от легендарните битки на Александър Македонски
Още: Как средновековните поклонници намерили вяра в бушуващото море
Камъните са открити на река Тахо в Уелва, в провинция, която граничи с най-южната част на границата на Испания с Португалия, недалеч от река Гуадиана.
„За нас това е рядка възможност за достъп до комплекса“, отбелязва археологът Енрике Седильо от университета Комплутенсе в Мадрид.
За първи път историческият паметник е открит от немския археолог Хуго Обермайер през 1926 г. Но още през 1963 г. е наводнен поради проект за развитие на селските райони под диктатурата на Франсиско Франко. Оттогава е виждан изцяло само четири пъти.
Още: Друидски коледни традиции: вечнозелени растения, бъдници и зимно слънцестоене
Още: Научните пробиви през 2024 г. според сп. Science
Както отбелязва Хосе Антонио Линарес от Университета в Уелва, това е най-голямата и най-разнообразна колекция от стоящи камъни, групирани заедно на Пиренейския полуостров.
Още: Сатурналии: Как един езически римски фестивал проправя пътя за съвременната Коледа
Още: Археологическите находки, които ни изумиха през 2024 г. (ВИДЕО и СНИМКИ)
Pleonr / CC BY-SA 4.0
Според експерти най-старите стоящи камъни са били издигнати през втората половина на шестото или петото хилядолетие пр.н.е.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Долмените са камъни, поставени вертикално, за да поддържат плосък връх, често служещи като гробници. Въпреки че те могат да бъдат намерени в цяла Европа, все още няма информация кой ги е построил и защо. В момента най-разпространената теория е, че този исторически паметник е бил използван за гробове. Експертите стигнали до това заключение въз основа на човешките останки, открити до камъните.
В момента исторически и туристически сдружения настояват камъните да бъдат преместени за съхранение. Още през 2019 г. била създадена петиция с настояване структурата да бъде преместена от река Тахо. В нея има над 45 000 подписа.
„Тези долмени имат огромна ценност. Затова трябва да ги преместим на безопасно място възможно най-скоро“, се казва в петицията. Отбелязва се също, че структурата бързо се разрушава, тъй като камъните са станали порести и напукани на места. Ако конструкцията не бъде преместена, тя може да се разруши.
По-рано британски археолог установи, че Стоунхендж е бил използван като слънчев календар, но според друго изследване той може да служил като гробище.
Миналата седмица невижданите жеги в Европа оголиха „камъните на глада“.