При попадане в мозъка през носа, коронавирусът предизвиква такива симптоми като проблеми с паметта, нарушения на координацията и "мъгла в мозъка" (brain fog). Това са установили учени от Калифорнийския национален изследователски център за примати (САЩ) и Изследователския институт Ротман в Торонто (Канада), съобщава NBC News.
Още: В древна Троя през 2500 г. пр.н.е. всички пиели вино, и то много
Още: Откриха нещо нечувано в Африка: Историята на този континент ще бъде пренаписана
Наблюденията върху екземпляри макак резус са изяснили, че симптомите на поражение на невроните в мозъка при тях се проявяват седем дни след заразяването. Най-често това се забелязвало при старите животни, страдащи от диабет.
Коронавирусът поразява мозъка: жена се съблича гола и пие сапун след прекаран КОВИД
"Смятам, че това е по-опасният сценарий на протичане на болестта", казва за влиянието на коронавируса върху мозъка професорът по неврология от Калифорнийския университет в Дейвис Джон Морисън, ръководител на изследването. Той е на мнение, че озовавайки се в човешкия мозък, клетките на SARS-CoV-2 може да поразят областите, отговорни за мисленето, паметта, емоциите и настроението.
Още: Doomscrolling - от 2010 г. насам човечеството стремително затъпява
Учените са установили, че имунната система не реагира на частици от коронавируса, когато те се озоват в мозъчните неврони. Това се случва, тъй като невроните осигуряват нормалното функциониране на мозъка. Понеже имунитетът не се бори с коронавируса в мозъка, това затруднява лечението на болестта.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Невробиолози разбраха как мозъкът предсказва бъдещето
Още: Растенията също страдат от стрес, нов умен сензор им помага
Как КОВИД поразява мозъка и можем ли да се борим с това
По-рано британски учени обявиха неваксинираните пациенти на и над 40 години за най-честите жертви на коронавируса. Изследователите обясняват също и причините за смърт след ваксиниране. Първата е липса на реакция на имунитета към ваксината, а втората – имунни заболявания на човека.
Други учени пък твърдят, че коронавирусът не засяга мозъка.
Още: Научен пробив: Превръщат речеви мисли в изговорени думи
Още: Математиката е в кръвта ѝ: 13-годишна ученичка е с по-високо IQ от Айнщайн и Хокинг (СНИМКА)