Храната, която човек е ял, лекарствата, които е вземал, козметиката, която е ползвал, са информации, на базата на които, с помощта на научен метод, може да се изработи профил на даден човек. Учени са успели да възпроизведат начина на живот на 39 участници в изследване, използвайки проби от повърхността на техните мобилни телефони, пише БГНЕС.
Ръководителят на това изследване е професорът във факултета по фармация в калифорнийския университет в Сан Диего Питър Дорстайн обясни, че анализирайки молекулите, оставени върху мобилния телефон, учените могат да определят дали той е на жена, която си боядисва косата, дали пие кафе, дали предпочита бира пред вино, дали се лекува заради депресия, носи очила за слънце и прекарва много време на открито и т.н.
Този подход обаче все още не може да се използва в криминалистиката за идентификация със същата точност, както например пръстовите отпечатъци. За да се усъвършенства техниката, трябва да има повече молекули за сравнение в базите данни, както например тези в най-често използваните храни, текстилни влакна, стени, тапети, подови настилки и въобще всичко, което влиза в контакт с хората. Освен за изработване на профили на издирвани лица при разследвания, този метод може да се използва при контрол по сигурността на летища или при изследване на замърсяването на околната среда.