Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нобелов лауреат създаде унищожаващо коронавируса покритие

15 декември 2020, 15:42 часа • 5267 прочитания

Нобеловият лауреат Константин Новоселов и колегите му от Технологичния институт в Щафхаузен (SIT, Швейцария) създадоха покритие на основата на графен, което деактивира 90% от частиците от новия тип коронавирус, грипния вирус и други патогени. Той обяви за това на онлайн пресконференция, проведена в централата на SIT.

Още: В името на науката: Заразяват хора с малария, за да изследват дългосрочните ефекти на болестта

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

"В момента работим върху създаването на нови функционални материали, които могат да реагират на промените във външната среда и да променят структурата им. Опитахме се да ги използваме за борба с коронавируса, като създадохме покритие на базата на двумерни материали и полиелектролити, които могат да унищожат вирусите", каза той. Тези материали представляват сами по себе си специална форма на графен - двуизмерен тип въглерод. Графенът е невероятен материал, който продължава да изумява учените по цял свят със своята структура и състав. Първите доказателства за съществуването му бяха открити през 2004 г. и цяло десетилетие по-късно той все още не е намерил приложенията, които всички очакват от него. Много изследователи са на мнение, че в следващите години графенът може да замести силикона в процесорите и да доведе до навлизането на ново поколение по-издръжливи батерии. Това е един от най-леките и здрави материали на планетата, който се състои от само един атом.

Материалите могат да реагират на приближаването на частици коронавирус или други патогени и да променят структурата си така, че протеиновата обвивка на патогена да започне да се разпада в резултат на това. Ефективността на това покритие е била тествана от Новоселов и неговите колеги от SIT чрез наблюдение на взаимодействието му с разтвори, съдържащи частици на SARS-CoV-2 и различни щамове грип. Експериментите показват, че около 90% от частиците на патогените се унищожават. Благодарение на това тази форма на графен може да се използва за борба с разпространението на инфекцията.

"Това е пример как взаимодействието между науката и бизнеса помага да се ускори напредъкът на лабораторните разработки до широкото им практическо приложение. Без вниманието, което започна да се обръща на науката поради коронавируса, това едва ли би било възможно", каза Новоселов, предава ТАСС, цитирани от БГНЕС.

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес