Два храма от предиспанския период са открити в Мексико от изследователи от Националния институт по антропология и история (INAH). Храмовете са открити при извършване на проучване в археологическата зона на Теуакан ел Виехо, щата Пуебла.
Както съобщава Heritage Daily, при разкопките на територията на Теуакан ел Виехо – древния град на културата Пополока, са открити наведнъж два предколониални храма. Смята се, че това е бил политически и религиозен център от 1000 до 1456 г.
Първият от откритите храмове е пирамида с олтар, посветен на Шипе Тотек, мезоамериканския бог на пролетта и растенията. Този бог се смятал и за покровител на златарите.
Неизвестен град на ацтеките е открит в подножието на вулкан в Мексико
Вторият пирамидален храм е посветен на Ехекатъл Кетцалкоатъл – древния бог на въздуха и ветровете, който се смятал за въплъщение на великия бог змия Кетцалкоатъл. Това божество заемало видно място в пантеона на мезоамериканските богове. Древните народи на съвременно Мексико почитали Кецалкоатъл като един от създателите на света. В ацтекската митология например той имал решаваща роля в процеса на създаване на света.
Разкопките все още продължават. Археолозите твърдят, че само 12 процента от цялата територия на този древен град е проучена напълно. Неговата особеност е голямата площ. Градът е построен на плато, голяма група от сградите в него са разпръснати по склоновете.
Установено е, че това селище е било разделено на функционални зони. Едната от тях е била церемониална – именно тук били открити двата неизвестни досега храма. Учените предполагат, че това не са последните подобни находки. Очаква се новите изследвания да открият други култови пирамиди, непознати досега на науката.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Предсказания за края на света и хармония с природата: Заблуди за маите, ацтеките и инките