Неведнъж по време на пандемията експертите предупреждават, че е опасно да се докосва лицето с ръце. Но това не е толкова просто. Особено зад волана.
Още: Посочиха точния брой крачки, които трябва да правим на ден, ако работим седнали
Още: Невъзможен грамаж: Изчислиха колко месо да ядем седмично, за да не вредим на здравето си
Ново изследване, публикувано в изданието Ergonomics, е установило, че шофьорите докосват и търкат лицата си средно 26 пъти в час по време на пътуване.
Изследователите от Нотингамския университет твърдят, че такова поведение може да доведе до разпространение на микроби и инфекции, включително COVID-19.
Учените са анализирали 31 часа архивни видеозаписи, заснети при две изследвания за движението по пътищата с участието на 36 водачи. Резултатите показали, че средностатистическият шофьор докосва лицето си 26,4 пъти в час, като всеки допир трае около четири секунди.
Още: Разкриха причината за изчезването на гигантските кенгура
Още: Археологическо проучване доказа гладиаторските битки с лъвове в Римската империя (СНИМКА)
Най-често водачите се докосвали до нещо върху лицето (79,6%), следвали косите (10%), шията (8,6%) и раменете (1,7%). Почти в половината от случаите (42,5%) шофьорите били в контакт с лигавиците на всеки пет минути.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Финикийците не били предци на картагенците
Още: Експерти разкриха на каква възраст се появяват първите бели косми и защо
Но водачите на автомобили по-рядко докосвали лицето си при „високо натоварване“, включително когато се готвели за смяна на пътната лента или обръщане на движението.
„Докосването до лицето представлява риск от предаване на инфекции за водача, особено ако автомобилът се използва от няколко хора, а също при лоша хигиена на ръцете. Например, почесвайки нос или търкайки очи, водачът случайно може да пренесе върху лицето вируси или друго опасно вещество, получено от замърсен елемент на управлението или повърхностите по време на шофиране или преди качването в транспортното средство“, отбелязват изследователите.
Още: Учени откриха напълно нов цвят, който може да се види само по специален начин
Още: Дървесни пръстени разказват за "Великия заговор на варварите" срещу Римска Британия