Всеки вещ в дипломацията знае границите, отвъд които не бива да се минава при разговор. Много е лесно те да се спазват, ако се следва едно просто, но основно правило: никога не унижавайте своя събеседник, партньор или опонент, обяснява руският психолог Дмитрий Синарев пред икономическия сайт „Прайм“.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Според методиката на действеното съзнание всяко действие, което поставя под заплаха чувството за собствена значимост на човека, предизвиква в него реакция на защита и най-често това е агресия. Такъв обрат ще означава край на конструктивния диалог, отбелязва психологът.
„За да не правите подобни грешки, е полезно да се научите на похвата „оттегляне на втора позиция“. Това е психологически метод, който позволява да погледнете на ситуацията през очите на другия човек, също както и „да слушате през неговите уши“, пояснява специалистът.
Например, преди да кажете нещо, опитайте да си представите как ще прозвучи то за вашия събеседник, как ще реагира той на вашите думи. Това ли е реакцията, която очаквате?
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Според Синаев необходимо е да умеете да „четете“ своя партньор. Това не е сложно – бъдете внимателни към неговата мимика и интонацията на неговия глас. Подбирайте думи и изрази, които предизвикват неговата усмивка, и утвърдителни жестове. Избягвайте думи и фрази, които предизвикват напрежение и карат партньора да застане нащрек.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
„Ти каза – чух те“, „е, това е твое решение“, „даваш ли си сметка какво говориш?“ – тези и подобни изрази явно не внасят позитивизъм в общуването“, обяснява психологът. Те персонализират отговорността, но силно разделят преговарящите „на различни страни на барикадата“. А това никога не е целта на разговора.
Специалистът напомня, че смисълът на нашето общуване винаги е в това да доведе до околните нашата позиция, преживявания, желания. „Тази цел много по-лесно се постига посредством взаимна искреност и уважение на личното достойнство“, отбелязва Синарев.
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души