Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Научно проучване: Шансът да се заразиш с коронавирус в семейна среда при болен човек е голям

18 юни 2020, 10:50 часа • 17128 прочитания

Новият коронавирус SARS-CoV-2 е два пъти по-заразен, когато става въпрос за случаи на постоянен близък контакт като тези в семейна среда, отколкото подобни заболявания като Тежкия респираторен синдром (ТОРС/SARS), със значителен брой допълнителни инфекции, разпространяващи се преди появата на каквито и да било симптоми у болния от COVID-19, пише АФП.

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

Изследователи от Китай и Съединените щати, чието проучване излиза с това заключение, заявиха, че техните открития могат да окажат дълбоко въздействие върху намаляването на броя на новите инфекции с напредването на пандемията.

Използвайки данни за 350 пациенти с COVID-19 и близо 2000 от близките им контакти в град Гуанджоу, Китай, изследователите оценяват "честотата на вторична атака" на вируса – тоест вероятността заразеният човек да предаде болестта на някой друг, уточнява БГНЕС.

Те откриват, че макар диагностициран с COVID-19 да има само 2,4% шанс да зарази някого, с когото не е живял, тази цифра скача до 17,1% – около един на всеки шест – сред тези, с които съжителства.

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

Според научните модели, които са основани на данните, събрани през януари и февруари 2020 година, но са актуализирани, за да отразяват най-новите тенденции, вероятността от заразяване на редица членове на семейства е била най-висока сред 60-годишните и най-ниска сред децата под 20 години.

Общите шансове за заразяване на член от семейството или партньор с COVID-19 са два пъти по-високи, отколкото при SARS, и три пъти по-високи отколкото при MERS (Близкоизточния респираторен синдром).

Показателно е, че изследователите установяват, че вероятността носител на COVID-19 да зарази член на семейството или съквартирант е значително по-висока – 39% – преди да започнат да проявяват симптоми, отколкото след това. Това предполага, че вирусът лесно се предава в рамките на инкубационния му период и може да бъде предаден от хора, които не знаят, че са заразени.

Екипът заяви, че изолацията в рамките на домакинствата намалява общия брой случаи на COVID-19 сред изследваните с 20-50% в сравнение с тези без карантина.

Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?

Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?

"Въпреки че ефектът от изолирането на случаите изглежда скромен, високата инфекциозност на вируса през инкубационния период предполага, че карантината на асимптоматични контакти би могла да предотврати по-нататъшно предаване", казва учен от Центъра за контрол и превенция на заболяванията в Гуанджоу.

Преди прилагането на карантина, в продължение на седмици, много европейски страни съветваха хората да остават по домовете си само ако са болни – тоест показват симптоми, характерни за вируса. Изследването предполага, че може би вече е било твърде късно, за да се предотврати широкото разпространение на COVID-19.

В този контекст, Вирджиния Пицер от Йейлския институт за обществено здраве твърди, че "ключова разлика" между COVID-19 и други коронавируси е "значително по-високата" вероятност от предаването в инкубационния му период.

Тя каза, че изследването, публикувано в Lancet, "потвърждава относителното значение на предсимптоматичното предаване и взаимовръзката между по-напредналата възраст и възприемчивостта, ключови изводи, които трябва да залегнат при разработването на стратегии за интервенция".

Още: "Намаление на новите случаи на коронавирус в България, картината по света"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес