Изглежда коронавирусът SARS-CoV-2 поне засега еволюира предимно в посока избягване на имунитет, като се надпреварва с него да се размножи възможно най-бързо в човешкия организъм преди да последва имунен отговор, а не в посока да стане по-резистентен на имунен отговор, независимо дали от преболедуване или от ваксина. Такова заключение прави в своя публикация във Фейсбук Георги Маринов, учен от департамента по генетика на Станфордския университет.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Всъщност, Маринов коментира, че посоката на еволюция е по два пътя и точно вторият е за резистентност към вече съществуващи антитела. Такива са вариантите Бета (южноафриканския B.1.351) и Гама (бразилския P.1), а от по-новите по-известни същите характеристики имат Ламбада (перуанския C.37) и Мю (колумбийския B.1.638). Но доминантен в световен мащаб стана вариантът Делта (индийския вариант B.1.617.2), чието развитие е по-пътя на все по-голяма заразност и по-силен вирусен товар. "Делта изглежда, освен ако не се получи някаква голяма изненада, ще унищожи всички останали варианти, и от един момент нататък SARS-CoV-2' ще се състои само от негови наследници", пише Маринов.
Според него, до един момент еволюцията към по-висока заразност е можела да бъде обяснена с огромния брой неваксинирани, "т.е. когато има толкова много неваксинирани, за вируса е по-добре да еволюира в посока по-ефективно инфектиране на тях, отколкото към избягване на ваксината антигенно /да развива резистентност към нея/ (което може да го направи по-малко заразен)". Само че вече се наблюдава увеличение на случаите на наследници на Делта (AY.4.2, AY.33 и AY.34)*** в държави с високо ваксинационно покритие като Канада, Чили, Англия. Тези варианти нямат допълнителни мутации там, където се формират такива за увеличаване на резистентност досега (RBD т.е. рецептор свързващия домен), което навява на мисли, че се развиват заради още по-силна заразност и вирулентност, отколкото оригиналният Делта.
Увеличаването на заразността може да не бъде преборено технологично т.е. чрез адаптация на съществуващите ваксини - при развитие на резистентност към ваксините, тяхната адаптация (препрограмиране) е много по-лесно, по думите на учения. "Всяка една ваксина оттук нататък ще работи по-зле от предишните и единственият начин ефективността да се подобри е да се разработи ваксина, която да индуцира много по-високи нива на неутрализиращи антитела. Което не се знае дали въобще е възможно", опасява се Маринов. Той нееднократно е коментирал, че именно възможно най-високите титри антитела дават най-сигурна защита срещу заразяване, макар и не стопроцентова и не подкрепя позициите за клетъчен имунитет, тъй като твърди, че вирусът се размножава прекалено бързо и заразява твърде много клетки и тъкани преди имунната памет (клетъчния имунитет) да се задейства. Съответно, затова счита сегашните ваксини срещу коронавируса за временно решение, защото титрите от антитела падат много бързо. Още: Проучване от Израел: Антителата при ваксината срещу коронавирус на Pfizer намаляват доста след 6 месеца
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
По думите му, ако в крайна сметка наистина SARS-CoV-2 върви по пътя на все по-високата заразност, то в един момент това ще застраши и ефективността на антивирусните препарати и моноклоналните антитела. "Тъй като в момента е много важно те да се вземат рано, за да спрат репликацията на вируса преди да е излязла от контрол и преди да е причинила хиперактивация на имунната система и сериозни поражения на клетъчно ниво. Но колкото по-бързо се реплицира (размножава) вирусът, толкова повече се стеснява този прозорец във времето...", казва Маринов.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Още: Седмицата на коронавируса: Заразата почва да расте по-бързо
*** Справка от Националния център по заразни и паразитни болести за варианта Делта в България и за подвидовете му!
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души