Учени от Школата по приложна психология към университета Грифит са решили да разберат колко трезво мъжете и жените оценяват умствените си способности.
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Въпреки общата склонност на хората да надценяват своята интелигентност, ние все пак сме различни. Някои се съмняват в интелектуалните си способности, други силно надценяват талантите си. Но като цяло е установена любопитна закономерност: ако мъжете бъдат помолени да оценят своя IQ, те се смятат за значително по-умни, отколкото са в действителност. В същото време самооценките на жените са много по-скромни, пишат изследователите.
Както отбелязват авторите, тези изводи са в съответствие с изводите от други изследвания. Психологът Ейдриън Фърнъм приписва този ефект на мъжката гордост и женското смирение, които се наблюдават в много култури.
В изследването взели участие десетки доброволци от двата пола. Разказали им, че две трети от всички хора на планетата имат коефициент на интелигентност, вариращ от 85 до 115, след което били помолени сами да оценят собствената си интелигентност. След това участниците преминали самия IQ тест.
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
В тази извадка средният IQ бил 107,55. Това е малко над средното, както се и очаквало. Диаграма на корелацията между самооценката и действителния IQ по пол показала, че мъжете като цяло са склонни да надценяват умствените си способности, докато жените, напротив – да ги подценяват .
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Авторите на статията настояват, че резултатите им имат важно значение. Въз основа на изводите психолозите казват, че собственият интелектуален образ на човек често е „самоизпълняващо се пророчество“. Тоест, ако мислиш, че не можеш да направиш нещо, значи няма и да го направиш.
Когато момичетата подценяват интелигентността си в училище, те са склонни да избират по-малко предизвикателни курсове, особено по естествени науки, технологии, инженерство и математика. Тези решения ограничават избора им на образование и кариера след училище.
Такива различия между половете могат отчасти да обяснят разликата между половете в заплатите и преговорната способност с работодателите.
Още: Пренасянето на риби от Антарктика до Пловдив: Предизвикателство с глобално значение
Още: Когато Калифорния беше остров
„Би било хубаво, ако ние като родители, възпитатели и общество можем да изградим увереността на момичетата и младите жени до ниво, при което те вярват в себе си и са свободни от такива съмнения“, заключават изследователите.
И все пак кой е по-мъдър: жените или мъжете?