Възможно ли е престъпниците да взимат лекарства, които да провокират у тях повече съчувствие? Това е въпросът, който задава екип от изследователи, разработващи хапче, което може по изкуствен начин да предизвика чувство за симпатия, пише MailOnline.
Медикаментът действа чрез промяна на неврохимичния баланс в предната част на кортекса на мозъка, който е отговорен за личността, социалното поведение и взимането на решения. Учените от Калифорнийския университет в Бъркли посочват, че в бъдеще препаратът би могъл да се използва за терапия на психически разстройства и заболявания като пристрастяване и шизофрения.
По време на изследването група от доброволци, при две различни посещения, са получили хапче, съдържащо или плацебо, или толкапон, лекарство, което удължава действието на допамина. Допаминът е химикал в мозъка, който се свързва с възнаграждението и мотивацията в предфронталния кортекс. След това доброволците са играли на игра с прости правила, при която са разделяли пари между себе си и анонимен получател.
След прием на толкапон участниците са разделили парите с непознатия по-справедливо, отколкото при приема на плацебо. “Обикновено мислим, че честността е стабилна характеристика, част от личността”, отбелязва Минг Су, един от научните директори в Калифорнийския университет в Бъркли. “Проучването ни не отхвърля тази представа, но показва, че поведението ни може да бъде системно повлиявано чрез определени неврохимични процеси в човешки мозък”.