Мистериозните монолити в Етиопия се оказаха още по-древни

15 декември 2021, 07:45 часа • 2891 | прочитания

Зоната Гедео в Етиопия има най-голям брой мегалити в Африка (над 10 000 стели). Досега археолозите не могат да разкрият всички тайни на тези паметници, но наскоро една от мистериите им беше разгадана.

Още: Посочиха точния брой крачки, които трябва да правим на ден, ако работим седнали

Още: Невъзможен грамаж: Изчислиха колко месо да ядем седмично, за да не вредим на здравето си

За съжаление много археологически обекти в Африка са слабо проучени. Следователно те все още крият много тайни. В зоната Гедео има стели, могили и долмени. Много мегалити отдавна са паднали, други са украсени с причудливи шарки, някои от тях дори имат интересни издълбани лица.

Съществуващите археологически и етнографски доказателства сочат, че най-древните стели вероятно са създадени с две цели: по време на церемонии за предаване на властта и за "записване" на постижения.

Дълго време учените смятаха, че издигането на стелите е започнало преди около 850 години. Но тъй като този регион е много слабо проучен, археолозите от Държавното историческо дружество на Северна Дакота и Университета Хаваса в САЩ решили да уточнят тези данни.

Още: Разкриха причината за изчезването на гигантските кенгура

Още: Археологическо проучване доказа гладиаторските битки с лъвове в Римската империя (СНИМКА)

Учените начело с д-р Ашенафи Зена използвали радиовъглеродно датиране. Така те установили, че магалитните стели на стоянката Сакаро Содо вероятно са били създадени около I в. от н.е.

Те открили също така, че артефактите от обсидиан се отнасят към район в Северна Кения, а това е на около 300 км от откритото място. Това свидетелства, че жителите на Сакаро Содо са получавали голяма част от своите суровини чрез някаква форма на размяна или търговия.

Авторите на изследването отбелязват, че днес е известно много малко за бита на хората, населявали този регион на границата на първото хилядолетие. Но новите изчисления за строителството на паметниците очевидно съвпадат с появата на опитомени животни и началото на по-сложни социални и икономически системи в региона.

„Една от причините, поради които това изследване е важно, е, защото то има потенциала да хвърли нова светлина върху това, с какво са се прехранвали най-ранните хора в тази област, както и какви са били техните културни и социални обичаи", казва професор Андрю Дъф, антрополог във Вашингтонския държавен университет.

Още: Учени откриха напълно нов цвят, който може да се види само по специален начин

Още: Дървесни пръстени разказват за "Великия заговор на варварите" срещу Римска Британия

Документът на учените е публикуван в Journal of African Archaeology.

Снимка: Arminius1000 / CC BY-SA 4.0

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес