Осем антивирусни лекарства, използвани от лекарите за други щамове на коронавируса, се оказаха ефективни и при лечението на заразените с Омикрон, съобщи сп. Cell Research, като се позовава на резултатите от изследвания, проведени от учени от университета в Кент и университета Гьоте във Франкфурт. Един от авторите на статията е българка - Деница Бойкова, която е вирусолог в Университетската болница на университета "Гьоте" .
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Проучване на клетъчни култури (т.е. лабораторни експерименти) показва, че Oмикрон остава чувствителен към осемте най-важни антивирусни лекарства за лечение на коронавирусна инфекция. Те включват EIDD-1931 (активен метаболит на Молнупиравир), Рибавирин, Ремдесивир, Фавиправир, PF-07321332 (нирматрелвир, активната съставка на пакловир), Нафамостат, Камостат и Апротинин.
Учените са посочили и причината, поради която пациентите, заразени с Омикрон, по-рядко страдат от тежки форми на заболяване след заразяване. Това е така, защото вариантът не успява да потисне интерферонния отговор на имунната система така, както предишни варианти на SARS-CoV-2 т.е. не успява да се скрие за толкова дълъг период в организма, преди имунната система да реагира, колкото например Делта.