Археолози от Саудитска Арабия и Университета на Западна Австралия са открили древни човешки останки, погребани близо до стотици разпръснати животински кости в пустинен паметник на 7000 години, ритуално място, използвано от праисторически култ. Учените са разкрили нови подробности за древни мустатили – загадъчни каменни паметници от късния неолит. Това става ясно от статия, публикувана в списание PLOS ONE.
Още: В името на науката: Заразяват хора с малария, за да изследват дългосрочните ефекти на болестта
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Мустатилите са правоъгълни каменни конструкции с неголяма височина и дължина от 20 до 600 метра. Изследователите ги откриват за първи път през 70-те години на миналия век и вече са известни повече от 1600 мустатила, концентрирани предимно в северната част на Саудитска Арабия. Разкопките в град Ал-Ула показват, че тези структури са били използвани за ритуални цели, свързани с жертвоприношенията на животни.
Фреска с двулики мъже, открита в Перу, може да загатва за „космически царства“
Строителите на мустатилите били членове на неизвестен култ. Тъй като промяната в климата бавно превръщала земята в пустиня, членовете на култа вероятно са се събирали, за да я защитят, като принасяли добитъка си в жертва на неизвестни богове, казват изследователите. Сега нови разкопки на мустатил разкрили повече подробности за загадъчните структури и техните поклонници, изгубени във времето.
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Археолозите са извършили нови разкопки на 140-метров мустатил, изграден от пясъчник и разположен на 55 километра източно от Ал-Ула. Идентифицирани са 260 фрагмента от черепи и рога на животни, предимно домашни говеда, но също и кози, газели и дребни преживни животни. Всички останки под формата на стотици кости са били групирани около голям вертикален камък – бейтъл, свещен камък, понякога метеорит, – който членовете на култа използвали, за да общуват със своите богове.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Радиовъглеродното датиране показва, че изправеният камък е най-старият идентифициран бейтъл на Арабския полуостров, а костите предоставят едни от най-ранните доказателства за опитомяването на добитъка в региона. Учените са открили и погребение на останките на възрастен мъж, което предполага, че мустатилът е бил място за поклонение.
„Намираме все повече и повече доказателства за погребването на хора в мустатили – казва пред Live Science водещият автор на изследването Мелиса Кенеди, археолог от Университета на Западна Австралия. – Въпреки това тези погребения винаги са по-късни; те не датират от същия период от време като жертвоприношенията на животни. Ние предполагаме, че местата на мустатилите са запазили значението си дори след прекратяването на употребата им и че по-късните поколения погребват своите мъртви на тези места като начин за отстояване на собственост върху тези структури."
Още: Иглата на Клеопатра: истината зад подвеждащото име
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Целта на церемониите на мустатилите остава загадка. Тъй като структурите, обхващащи пустинята, са построени по време на холоценския влажен период – фаза, продължила между 7000 г. пр.н.е. и 6000 пр.н.е. за Арабия, правейки нея и Северна Африка много по-влажни, но все още податливи на суши и бавно опустиняване, – изследователите смятат, че може да има връзка между ритуалите, практикувани в тези структури, и желанието на общността да благослови сухата земя с дъжд.