Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Коварството на тестовете за коронавирус

02 юни 2020, 20:00 часа • 10842 прочитания

Според едно от изследванията, резултатът от популярните PCR тестове често е отрицателен, макар хората да са заразени. Погрешните резултати се срещат особено често при извършването на теста в първите дни след заразяването, пише германското издание Süddeutsche Zeitung. 

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

В изследването, публикувано в научното списание  Annals of Internal Medicine учените от университета Джонс Хопкинс предупреждват, че използването единствено на PCR тестове за установяване на коронавирус не е особено ефективно. Специалистите са анализирали седем изследвания, които са включвали резултатите от 1,3 хиляди теста. Според анализа, поне 20% от тестовете са дали отрицателен резултат, който се е оказал неверен. В действителност пациентите са били заразени, което от потвърдено от следващи положителни тестове. Освен това при някои хора, които уж не са били заразени са установени антитела към вируса.Учените допълват, че голяма роля в достоверността на тестовете играе времето за взимане на проби. В първите три дни от заразяване е почти невъзможно да се установи вирус от типа Sars-CoV-2. Взетите рано анализи са практически безполезни.

Намазките, взети на четвъртия ден след заразяването, в 2/3 от случаите също са давали погрешен резултат. На петия ден, когато обикновено се появяват първите симптоми 40% от резултатите все още са били неправилни.

Делът на погрешните резултатите пада до 20% на осмия ден и след това постепенно намалява. Независимо от това, че тези процентни данни не дават ясна картина, то тях може да се направи извод, че пробите трябва да се взимат на осмия ден, т.е. три дни след появата на първите симптоми. Но и тогава тестовете не са особено успешни.

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

Причина за това може би е в начина на взимане на пробата, което не е направено достатъчно добре. Възможно е също, някои хора да имат малко вируси в областта на носоглътката.

Авторите на изследването предупреждават, че не бива да се изключва наличието на инфекция само въз основа на отрицателен резултат от теста. Особено ако заразяването е вероятно във връзка с това, че пациентът е бил контактен със заразени или вече има типични симптоми. В проучването не е изследвано какъв е делът на погрешно положителните резултати. Според настоящите данни лъжливата тревога се среща крайно рядко.

НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 2 юни

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес