Според Книгата на рекордите Панамериканската магистрала е най-дългият път в света, простиращ се на около 30 000 километра – от Аляска до южния край на Аржентина. Въпреки това, в зависимост от това кого питате, няколко души може да се противопоставят на това твърдение.
Панамериканската магистрала е предложена за първи път през 1923 г. от САЩ. Въпреки че е представена като братско и идеалистично начинание за обвързване на далечни народи, някои твърдят, че по същество това е трик за увеличаване на продажбите на произведени в САЩ автомобили и друг износ за Латинска Америка.
През 1924 г. официални представители на САЩ поканили 37 делегати от Латинска Америка във Вашингтон, за да чуят тяхното представяне на продажбите и след години на спорове било постигнато споразумение. Конвенцията за Панамериканската магистрала е подписана през 1937 г. от Аржентина, Боливия, Канада, Чили, Колумбия, Коста Рика, Ел Салвадор, Гватемала, Хондурас, Мексико, Никарагуа, Панама, Перу и САЩ.
Напредъкът обаче не е бърз. В началото на 70-те години на миналия век президентът Никсън се хвали, че пресичащата континента мегамагистрала скоро ще бъде завършена, но остават множество пропуски.
Всъщност дори днес Панамериканската магистрала не е напълно свързана и не може да се шофира по цялата ѝ дължина. Прекъсване на пътя може да се намери в Дариен Гап – 160-километрова нишка земя, която свързва Панама с Колумбия.
Обгърнат от гъста джунгла и сезонни дъждове, през Дариен Гап изобщо не минава никакъв път, дори черен, пише IFLScience.
Въпросът за изграждане на Панамериканската магистрала през Дариен Гап е повдигнат през 70-те години на миналия век, която САЩ обещават да финансират по-голямата част от нея, но еколозите се противопоставят с аргумента, че това ще доведе до катастрофа за биоразнообразието в региона и местните общности.
Към 2022 г. няма действащ план за изграждане на липсващия път. През 2010 г. хиляди мигранти, предимно хаитяни, прекосяват Дариен Гап на път за Съединените щати. Походът е труден и много опасен, с често срещани изнасилвания и грабежи и има многобройни смъртни случаи.
Въпреки тази празнина Панамериканската магистрала все още държи световния рекорд на „Гинес“ за „най-дългия автомобилен път“.
Достоен претендент за титлата е Азиатска магистрала 1 (AH1) – най-дългият маршрут от азиатската магистрална мрежа, който се простира на 20 557 км от японската столица Токио до турско-българската граница, преминавайки през Корея, Китай, Югоизточна Азия, Бангладеш, Индия, Пакистан и Иран.
Но отново вероятно ще забележите, че този път също не е без прекъсвания. Над 942 километра морско пространство разделят Япония и Южна Корея, плюс това не е възможно за повечето цивилни да пресекат демилитаризираната зона, която разделя Южна и Северна Корея.
Австралийска магистрала 1 е може би най-дългият изцяло проходим път и най-дългият национален път, обикалящ външния край на целия остров с около 14 500 километра. Той държи световния рекорд на „Гинес“ за „Най-дълъг непрекъснат път“. Група момчета, наречена Highway 1 to Hell, поставят рекорд за завършване на този маршрут преди няколко години, обикаляйки цяла Австралия за 5 дни, 13 часа и 43 минути.