Кой е най-дългият път в света

11 март 2024, 07:50 часа • 7257 | прочитания

Според Книгата на рекордите Панамериканската магистрала е най-дългият път в света, простиращ се на около 30 000 километра – от Аляска до южния край на Аржентина. Въпреки това, в зависимост от това кого питате, няколко души може да се противопоставят на това твърдение.

Още: Откриха нещо нечувано в Африка: Историята на този континент ще бъде пренаписана

Още: Doomscrolling - от 2010 г. насам човечеството стремително затъпява

Панамериканската магистрала е предложена за първи път през 1923 г. от САЩ. Въпреки че е представена като братско и идеалистично начинание за обвързване на далечни народи, някои твърдят, че по същество това е трик за увеличаване на продажбите на произведени в САЩ автомобили и друг износ за Латинска Америка.

През 1924 г. официални представители на САЩ поканили 37 делегати от Латинска Америка във Вашингтон, за да чуят тяхното представяне на продажбите и след години на спорове било постигнато споразумение. Конвенцията за Панамериканската магистрала е подписана през 1937 г. от Аржентина, Боливия, Канада, Чили, Колумбия, Коста Рика, Ел Салвадор, Гватемала, Хондурас, Мексико, Никарагуа, Панама, Перу и САЩ.

Напредъкът обаче не е бърз. В началото на 70-те години на миналия век президентът Никсън се хвали, че пресичащата континента мегамагистрала скоро ще бъде завършена, но остават множество пропуски.

Още: С куки и прежда: След 40 години финландка разреши математически казус с помощта на плетенето (ВИДЕО И СНИМКИ)

Още: Невробиолози разбраха как мозъкът предсказва бъдещето

Всъщност дори днес Панамериканската магистрала не е напълно свързана и не може да се шофира по цялата ѝ дължина. Прекъсване на пътя може да се намери в Дариен Гап – 160-километрова нишка земя, която свързва Панама с Колумбия.

Обгърнат от гъста джунгла и сезонни дъждове, през Дариен Гап изобщо не минава никакъв път, дори черен, пише IFLScience.

Въпросът за изграждане на Панамериканската магистрала през Дариен Гап е повдигнат през 70-те години на миналия век, която САЩ обещават да финансират по-голямата част от нея, но еколозите се противопоставят с аргумента, че това ще доведе до катастрофа за биоразнообразието в региона и местните общности.

Към 2022 г. няма действащ план за изграждане на липсващия път. През 2010 г. хиляди мигранти, предимно хаитяни, прекосяват Дариен Гап на път за Съединените щати. Походът е труден и много опасен, с често срещани изнасилвания и грабежи и има многобройни смъртни случаи.

Още: Математиката е в кръвта ѝ: 13-годишна ученичка е с по-високо IQ от Айнщайн и Хокинг (СНИМКА)

Още: Oткриха липсващата част от легендарна египетска статуя

Към 2022 г. няма действащ план за изграждане на липсващия път.
През 2010 г. хиляди мигранти, предимно хайтяни, прекосиха пропастата Дариен на пътя за Съединените щати. Походът е труден и опасен, с често срещани изнасилвания и грабежи и има многобройни смъртни случаи.

 

Въпреки тази празнина Панамериканската магистрала все още държи световния рекорд на „Гинес“ за „най-дългия автомобилен път“.

Достоен претендент за титлата е Азиатска магистрала 1 (AH1) – най-дългият маршрут от азиатската магистрална мрежа, който се простира на 20 557 км от японската столица Токио до турско-българската граница, преминавайки през Корея, Китай, Югоизточна Азия, Бангладеш, Индия, Пакистан и Иран.

Но отново вероятно ще забележите, че този път също не е без прекъсвания. Над 942 километра морско пространство разделят Япония и Южна Корея, плюс това не е възможно за повечето цивилни да пресекат демилитаризираната зона, която разделя Южна и Северна Корея.

Австралийска магистрала 1 е може би най-дългият изцяло проходим път и най-дългият национален път, обикалящ външния край на целия остров с около 14 500 километра. Той държи световния рекорд на „Гинес“ за „Най-дълъг непрекъснат път“. Група момчета, наречена Highway 1 to Hell, поставят рекорд за завършване на този маршрут преди няколко години, обикаляйки цяла Австралия за 5 дни, 13 часа и 43 минути.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес