Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

„Карта на съкровищата“: откриха нови фрагменти от плочата Сен Белек

19 октомври 2023, 09:09 часа • 8047 прочитания

4000-годишен камък с мистериозни знаци се превърна в карта на съкровищата за археолозите в Северозападна Франция. Известен като плочата от Сен Белек, този древен артефакт остава относително неизследван, докато изследователите не го обявиха за най-старата карта на Европа през 2021 г.

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

Оттогава учените се стремят да дешифрират надписите му, за да определят не само неговата възраст, но и да преоткрият отдавна забравени древни места, пише Phys.org.

Често археолозите откриват древни обекти с помощта на сложно радарно оборудване, въздушна фотография и понякога случайно по време на строителни проекти в градовете. Плочата от Сен Белек обаче дала на изследователите уникална възможност да подходят по различен начин към търсенето на съкровища.

ОЩЕ: "Тук има дракони". Какво може да се види на древните карти на света

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

Картата обхваща площ от приблизително 30 на 21 километра, а целта на екипа е да изследва цялата област, като проверява маркерите на плочата. Но това не е лесна задача – изпълнението на мисията може да отнеме до 15 години.

Пътешествието към дешифрирането на плочата от Сен Белек започва през 2014 г., когато е преоткрита от екип френски експерти. Трябва да се отбележи, че тя е открита за първи път през 1900 г. от местен историк, който не осъзнава нейната важност. След преоткриването експерти от различни институции във Франция и чужбина обединяват усилията си, за да разкрият нейните тайни.

Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)

Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души

Сред загадъчните маркировки някои символи бързо придобиват смисъл за изследователите. Изучавайки неравностите и линиите на плочата, те успяват да идентифицират реките и планините на Рудуалек – регион в Бретан, разположен на около 500 километра западно от Париж.

След като сравняват плочата със съвременни карти, учените откриват невероятните 80 процента съвпадение. Изследователите обаче все още трябва да идентифицират всички геометрични символи и да дешифрират придружаващите ги легенди.

На плочата има малки вдлъбнатини, които според изследователите може да показват гробни могили, древни жилища или геоложки залежи. Разбирането на значението на тези вдлъбнатини може да доведе до нови открития.

За да добавят още един слой към тази необичайна загадка, археолозите разкопават местността, където е открита плочата. Мястото е известно като едно от най-големите гробища от бронзовата епоха в Бретан. Чрез по-доброто разбиране на контекста на тази находка и точното ѝ датиране изследователите се надяват да научат повече за историята на плочата.

ОЩЕ: Минойската цивилизация използвала "звездни пътеки" за ориентир

Неотдавнашни разкопки вече са донесли няколко фрагмента от плочата. Тези фрагменти, изглежда, са били отчупени и използвани за изграждане на стените на гробници. Регионът, който обхваща картата, вероятно съответства на древно кралство, което може да е преживяло размирици или бунт.

Плочата от Сен Белек е завладяваща археологическа находка, която обещава да разкрие повече за древните цивилизации в Северозападна Франция. Изследователите продължават да изучават нейните тайни, надявайки се да направят още по-неочаквани открития и да надникнат в миналото.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес