Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Калигула обявил война на морето

03 септември 2023, 09:35 часа • 7824 прочитания

През цялата история бездарните лидери многократно са създавали врагове, за да активират базата си за подкрепа и да отклонят вниманието от истинските проблеми. Но идеята, че Калигула е обявил война на морето, наистина обира овациите, пише Ancient Origins.

Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море

Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство

Легендата разказва, че през 40 г. от н.е., вероятно по време на планирано нахлуване в Британия, Калигула наредил на войските си да събират раковини от плажа. Този символичен акт трябвало да представлява триумф над непобедимото море, а мидите да бъдат отнесени в Рим като доказателство за тяхната победа.

В исторически план Калигула е изобразяван като „луд“ император чрез разказването на подобни истории. Въпреки че управлението му продължава само три години и десет месеца (от 16 март 37 до 24 януари 41 г. сл. Хр.), записите за странното му поведение са оставили траен отпечатък, подхранвайки този съмнителен образ на лудост.

Крепост на Калигула е открита край Амстердам

Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене

Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет

Жесток и садистичен император, гласят съобщения за странното поведение на Калигула. Дадените примери включват обявяването на Калигула за жив бог и назначаването на коня му Инцитат за сенатор. Изключително непопулярен римски император, той е убит от група преторианска гвардия през януари 41 г.

Убийството на Калигула Lazzaro Baldi / Public Domain

Легендата за раковините на Калигула често се цитира като доказателство за неговото психическо заболяване. Но с течение на времето историята е претълкувана, задача, усложнена от липсата на съвременни източници за твърдението, че Калигула е водил война с морето.

Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване

Още: Пренасянето на риби от Антарктика до Пловдив: Предизвикателство с глобално значение

Основният източник е „Дванадесетте цезари“ на Светоний – римски историк, живял от около 69 г. до 122 г. В тази колекция от биографии на първите дванадесет императори на Рим – често базирани на слухове или анекдоти – Светоний пише:

Наистина ли Нерон е свирил на цигулка, докато Рим гори?

Накрая, сякаш възнамеряваше да сложи край на войната, той очерта бойна линия на брега на океана, подреждайки балистите и другата си артилерия; и когато никой не знаеше или не можеше да си представи какво ще направи, той внезапно им нареди да събират раковини и да напълнят шлемовете и гънките на полите си, наричайки ги „плячка от океана, дължима на Капитолия и Палатин.“

Дейвид Уудс твърди, че раковини е грешен превод на думата conchae, която също е била използвана за описване на британски вражески кораби, пленени в Ламанша, транспортирани обратно в Рим, за да бъдат включени в триумфално шествие по демонстрация на заловените съкровища, затворници и други символи на победата. Този вид истории продължават да увековечават погрешното тълкуване на Калигула в наши дни.

ОЩЕ: 24-те най-безмилостни лидери в човешката история

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес