Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как мидите създават перли

20 юли 2015, 11:30 часа • 43008 прочитания

Процесът на образуване на перли в раковината на мидата е бил известен на учените в общи линии. Сега са се появили нови подробности з оказва се, че перлата цяла година се върти, пише National Geographic.

Изследването е провеждано от група специалисти от Франция, Френска Полинезия и Катар; резултатите са публикувани в сп. Royal Society Open Science.

Перлата се образува в раковината след попадане на страничен предмет в нея – такъв като песъчинка. Вътрешната обвивка на раковината е много нежна, затова за защита мекотелото започва да изработва вещество, с което обвива дразнителя с така наречената перлена мрежа. Песъчинката на слоеве се покрива със седеф и до момента на формирането на перлата, представляваща интерес за хората, изминава около година.

Не е задължително перлите да са идеално кръгли – повърхността им невинаги е гладка. Това навело учените на мисълта за движението им в раковината в процеса на развитие, но това е доказано чак сега.

За експеримента била създадена специална инсталация – стъклен купол с морска вода и водорасли за хранене на мидите. След това у 15 „участници“ – Pinctada margaritifera — били въведени магнитни частици с диаметър 6,6 милиметра. След началото на процеса по формиране на перлите мекотелите били поставени в купола, оборудван с 25 магнитни датчика.

Експериментът показал, че приблизително 40 дни след попадане на дразнителя в раковината той започва да се върти и това не спира до самия край. Въртенето протича различно – при едни мекотели частиците се движат по стабилна траектория, докато при други това става хаотично. Различна била и скоростта.

Благодарение на всички тези различия всяка перла е уникална.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес