Прост и безплатен тест, но също и точен индикатор за добра сърдечна функция, според изследователи от Испания, е способността да се стигне до четвъртия етаж за по-малко от минута по стълбите, съобщава БГНЕС. "Този тест е много прост. Ако ви трябват повече от минута и половина, за да се изкачите до четвъртия етаж, би било добре да посетите лекар “, казва д-р Исус Петейро, кардиолог от университетската болница в Ла Коруня и автор на изследването. Изследванията на д-р Петейро бяха представени на неотдавнашна научна среща на Европейското кардиологично общество. По време на проучването 165 участници в изследването ходеха или бягаха на пътека до точката на издръжливост и въз основа на техния капацитет за издръжливост беше измерен техният метаболитен еквивалент (MET).
След почивка участниците се качиха по стълбите до четвъртия етаж (около 60 стъпала) възможно най-бързо, но не и бегом и отново им беше измерен МЕТ. Участниците, които успяха да се изкачат по стълбите за по-малко от 40 до 45 секунди, имаха MET коефициент от 9 до 10. Предишни проучвания показват, че тези хора, които имат метаболитен еквивалент 10 по време на тренировка, имат много по-ниска смъртност (1% или по-малко за една година или 10 процента за 10-годишен период). Респондентите, на които изкачването отне минута и половина или повече, за да стигнат до четвъртия етаж, имаха стойност на MET 8, което предполага смъртност от 2 до 4% процента за една година или 30 процента за 10 години. Наблюдавайки сърдечната функция на тези субекти, на които е отнело повече от една минута и половина, е установено, че 58% от тях имат сърдечна дисфункция в сравнение с 32% от тези, които са се изкачили за по-малко от една минута.
Поне един от трима участници в изследването, които са успели бързо да се качат по стълбите, има нарушение на сърдечната функция, което е потенциален индикатор за сърдечно заболяване. Тези данни показват, че този тест за стъпаловидно катерене не може да замести подробното изследване на сърдечната функция, отбелязва д-р Рене Бълок-Палмър, кардиолог и директор на Центъра за сърдечни заболявания на жените в Ню Джърси. „Въз основа на това проучване способността за изкачване по стълби може да се използва като груба оценка за проверка на сърдечната функция на човек и евентуално предсказване на сърдечно разстройство“, отбелязва д-р Бълок-Палмър. „Въпреки това вярвам, че този фиксиран тест за самооценка не трябва да замества подробен медицински преглед и медицински контролиран тест за упражнения /промени в ЕКГ или ултразвуково изследване/“, дори ако пациентът не чувства дискомфорт.
„Отбелязваме и други промени, като внезапни и опасни скокове на кръвното налягане или промени в сърдечния ритъм, които не могат да бъдат регистрирани с този тип тест“, добавя д-р Харкин. Всички участници в изследването на испанските лекари вече са имали някои симптоми, свързани със сърдечно-съдови заболявания, като болка в гърдите или задух по време на физическо натоварване. „Намерението ни беше да намерим прост и евтин начин за определяне на здравето на сърцето“, подчертава д-р Петейро. „Това може да помогне на лекарите да триажират пациентите за по-подробен анализ.“ „Това е вид физическа активност, която бързо води до увеличен брой сърдечни удари. Ако пациентът има запушена артерия, обикновено се появяват определени симптоми (болка в гърдите или задух), като например по-висока сърдечна честота. „Често способността на пациента да се изкачи по стълби етаж или два без особени проблеми е показател, че вероятно ще преодолее успешно хирургическа интервенция“, добави лекарят.
Д-р Ойер Онума, кардиолог и асистент в Медицинския факултет на Йейлския университет, твърди, че тестът за изкачване на стълби е полезен, но има своите ограничения. "Предимството на този метод е преди всичко, че е прост. Може да се направи навсякъде и без никакви изисквания за аксесоари или работна ръка. Много по-лесно е да се докладва от стандартния тест за натоварване и може да се повтори няколко пъти, за да се проследи напредъкът или промените в способностите “, казва д-р Онума. Проблемът обаче е, че този тест не е стандартизиран, защото в зависимост от вида на стъпалата и скоростта, с която някой се изкачва, времето също ще варира. Също така, този тест не може да се извършва при пациенти, които имат проблеми с движението и малко по-възрастни пациенти, които имат обективни затруднения при изкачване по стълби. Но в допълнение към възможността да стигнете до четвъртия етаж, може да се вземе предвид възможността да ходите до пазара и да носите хранителни стоки или много други ежедневни дейности могат да бъдат индикатор за сърдечно-съдови проблеми. "Можете също така да измервате колко време отнема на пулса ви да се нормализира след усилие, за да видите дали сърцето ви е наред." Друго голямо ограничение при изкачване на стълби е, че при хора, които имат проблеми със ставите, слизането по стълби създава голямо натоварване на коленете.