Johnson & Johnson(J&J) обяви, че ускорява изследванията в посока ваксина за COVID-19. Компанията вече е има "водещ кандидат" сред проучваните възможности и смята, че до септември може да започне с клиничните изпитвания при хора. От там заявяват, че целта е първите партиди от лекарството да бъдат предоставени за разрешение за спешна и широко достъпна употреба до началото на 2021г.
J&J заявява още, че има и две резервни конструкции на ваксина, в случай, че "водещият кандидат" се провали. При успех ваксината ще бъде достъпна и ще се продава с нестопанска цел. От компанията подчертават, че ще се опитат да увеличат своите производствени възможности, за да направят повече от 1 милиард дози от ваксината срещу Covid-19 до началото на 2021г.
Кризисният щаб обяснява: Как върви с ваксината срещу коронавируса и какво е положението с тестовете
От фармацевтичната компания твърдят, че работят по ваксината от януари (хронология на изследванията) в партньорство с Биомедицинския орган за научни изследвания и развитие (BARDA), част от Министерството на здравеопазването в САЩ. За сравнение, типичният процес на разработване на ваксина включва редица различни етапи на изследване, обхващащи 5 до 7 години, преди "кандидатът" дори да бъде разгледан за одобрение.
Инвестициите в начинанието са 1 милиард долара, посочват от Johnson & Johnson и BARDA. С тях се обезпечават ваксинните изследвания, разработките и клиничните тестове, съобщават още от компанията.
"Светът е изправен пред спешна криза в общественото здравеопазване и ние се ангажираме да направим всичко възможно, за да направим ваксина COVID-19, и то достъпна в световен мащаб възможно най-бързо", коментира председателят и изпълнителен директор на Johnson & Johnson Алекс Горски пред CNN.
Вирусолог: Започва мащабно проучване на видовете лечение на коронавируса
Johnson & Johnson е една от много компании, работещи по ваксина срещу коронавируса, превърнал се в пандемия.
Американската биотехнологична фирма "Moderna" достави ваксината си на правителствени изследователи за тестване през февруари и първата доза беше приложена на участниците в изпитването по-рано този месец, според Националния институт по алергия и инфекциозни заболявания в САЩ, съобщава CNN.
Преди дни The Guardian обобщи, че "общо 35 компании и академични институции се състезават да разработят ваксина, а поне четири от тях вече имат успешно тествани такива на животни. Сред тях е и Moderna.
Това се случи толкова бързо до голяма степен благодарение на китайските усилия да проучат генетичният материал на SARS-COV-2 - вирусът, който причинява COVID-19. Китай сподели със света генетичния код на вируса през януари, което позволи на много учени да започнат да го изследват и разкрият как той влиза в тялото на човека и как ни разболява, обясняват от The Guadian.
В същото време български експерти съобщиха за това, че най-големи надежди за лекарство се възлагат на хининовите производни.
ЕС с донорска инициатива за финансиране на ваксина срещу вируса