Животът на село обикновено е идеализиран: чист въздух, природа, без суматоха, без автомобили и без стрес. Миналата есен американски учени показаха, че към края на живота си хората дори са привличани към родните си места (включително мнозина искат да се върнат от града в провинцията).
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Вероятно обаче тези процеси са свързани с факта, че познатите неща ни се струват по-надеждни – с напредване на възрастта стойността на това качество се повишава.
В същото време много други изследвания свидетелстват, че животът в селските райони често е по-вреден за здравето, отколкото в града. И така, учени от университета Вандербилт (САЩ) през януари тази година публикуваха работа, в която показаха, че при хората, живеещи в американските села, рискът от развитие на сърдечна недостатъчност е с 19% по-висок, отколкото при жителите на града. Още по-рано, през 2017 г., други американски учени демонстрираха връзка между живота на село и риска от деменция в напреднала възраст.
Ново изследване на учени от университетите в Хюстън, Вашингтон и Северозападния (САЩ) добавя още една лъжичка катран към селската „идилия“. Те са представили изводите си в Journal of Personality.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
В своята работа изследователите са използвали данни от две големи изследвания на жители на САЩ, за да проучат дали има разлики между селските и градските жители по отношение на промените в личностните черти на ниво удовлетвореност от живота и т.нар. Голяма петорка. Така психолозите наричат модел на личността на човек, отразяващ възприемането на хората един към друг. Тя оперира с пет често срещани и относително независими черти на личността: екстрoверсия, доброжелателност, добросъвестност, невротизъм и отвореност към опита.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Учените открили, че американците, живеещи в селските райони, имат по-ниски нива на откритост, добросъвестност и психологическо благополучие, като в същото време у тях се наблюдава високо ниво на невротизъм в сравнение с градските жители.
Изследователите свързват това с факта, че хората в селските райони имат по-малък достъп до психологическа помощ. Предградията (дори в САЩ) изпитват сериозен недостиг на специалисти по психично здраве.