Британски учени са установили, че имунитетът срещу коронавирус може да се развие при пациенти, които преди това не са се заразявали с COVID-19, но имат история на други инфекциозни заболявания. Резултатите от изследването са публикувани в списание "Science".
Още: Гигантски структури с неизвестен произход са открити в земната мантия
Още: Светът след 250 милиона години: Как може да изглежда
Експерти са изследвали данни за 302 души и са открили антитела срещу коронавирус при 16 от тях. Става въпрос за имуноглобалин G (IgG). В същото време се твърди, че те са се появили при тези пациенти след инфекция с друг "свързан" вирус. Сред хората с открити такива антитела са и бременни жени - 5 от общо 50 изследвани, които никога не са се заразявали с COVID-19.
Учените са стигнали до заключението, че някои хора може да имат изграден преди пандемията имунитет, без да са били инфектирани с COVID-19. Ефективността на тази имунна защита срещу коронавирус предстои да бъде доказана.
Също така се отбелязва, че антителата, открити при тези, които не са имали COVID-19, се различават от тези, открити при пациенти, които са боледували поради заразяване с коронавируса. Има обаче важно заключение - че щом има такива антитела, може да бъде разработена универсална ваксина. Има обаче и предупреждение, че поне засега няма доказателства за дълготраен имунитет, но дори така може в бъдеще сериозността на болестта да бъде смекчена чрез ваксина т.е. да бъде значително намалена смъртността.
Още: Революции, променили хода на историята по Viasat History разказва за най-важните бунтове в света
Още: Изненадващо: Мравките помнят враговете си и таят злоба
Още: "Сериозен спад в броя на заразените с коронавирус, но при много по-малък брой тестове"
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тях не ги е страх от горските пожари: Птици и насекоми, които имат полза от бедствието (СНИМКИ)