Изцяло реставриран, изключително ценен, позлатен тракийски нагръдник, ще бъде изложен на 22 февруари 2022 г. в Националния исторически музей. Нагръдникът е великолепен образец на тракийското парадно въоръжение, който ни позволява да видим с очите си блясъка на войните от древността по нашите земи.
Още: 5000-годишна пирамида от първата цивилизация на Мезоамерика е открита в Перу
Още: Най-старите доказателства за замърсяване с олово идват от Древна Гърция
Начинът му на изработка показва, че безспорно, освен парадна е имал и ефективна защитна функция – да предпазва горната част на гърдите и шията на собственика си. Релефна сребърна пластина с плътна позлата и изящна украса напълно покрива масивна желязна яка с форма на луна, която защитава гърдите, раменете и гърба.
Източник: Национален исторически музей
Още: Използването на конец за зъби може да намали риска от инсулт
Още: Ужасяващо древно жертвоприношение на бременна жена е открито в Еквадор
Безценната находка е открита от екип на д-р Георги Китов и Гаврил Лазов през 1995 г. при археологическото проучване на „Цвяткова могила“, община Казанлък. През 2020 г. екип от Националния исторически музей под ръководството на Павлина Девлова осъществява графичната възстановка и идейна реконструкция на паметника. Откриването му в могилата, заедно с множество върхове на стрели, конски скелет и многобройни апликации от конска сбруя предполагат, че е от даровете на погребан конник.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Учени бързат да разкрият тайните на древни цивилизации, озовали се под водата
Проучвателите на „Цвяткова могила“ датират гроба във втората половина на IV в. пр. Хр. Освен нагръдника, в могилата са открити още множество предмети, част от които тепърва предстои да бъдат реставрирани.
Реставрацията, консервацията и експонирането се осъществява по проект със средства на Министерство на културата.
Още: Учени откриха шест пъти по-голяма от Земята планета, подходяща ли е за живот?
Още: Погребани континенти: Древни мегаострови са открити дълбоко под земната повърхност
Източник: Национален исторически музей