Предварителни данни сочат, че хората, заразили се с Омикрон, могат да започнат да го предават много по-рано спрямо предишните варианти. Според учени това може да се случва само ден след заразяването, предава 24 часа.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Причината е, че Омикрон изглежда предизвиква симптоми по-бързо от останалите варианти - средно около три дена след заразяването, но това може да става и само ден след това. При предишните варианти хората ставаха заразни след два до четири дена от началото на инфекцията и оставаха така 2-3 дена след отминаването на симптомите.
Още е рано да се каже дали по-краткият инкубационен период на Омикрон наистина означава по-ранно предаване на заразата, изтъкват изследователи. Но това може да обясни защо вариантът се разпространява толкова бързо. Д-р Ейми Каргър от Медицинския факултет на Университета на Минесота препоръчва хората да се тестват три дена и пет дена след като са били контактни. Ако човек си прави само един тест, е по-добре да изчака петия ден. Хората със симптоми пък трябва да се тестват веднага. Лабораторните тестове са по-чувствителни от бързите. Затова те би трябвало да засичат вируса още след три дена, ако не и по-рано.
Хората, които не проявяват симптоми, обикновено са с много по-малък вирусен товар и е много по-неясно кога и въобще дали стават заразни. Далите положителен резултат без симптоми обаче е препоръчително да се изолират за поне пет дена, са най-новите препоръки на Центровете за контрол и профилактика на заболяванията. Хората със симптоми трябва да се изолират най-малко докато не изминат 24 часа от спадането на температурата.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията