Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Форми на ХИВ, пренасяни от шимпанзета могат да заразяват хората

24 юли 2016, 11:30 часа • 4327 прочитания

Първият щам на вирус, смятан за родоначалник на ХИВ - вирусът, който причинява СПИН - може да е бил предаден на хората чрез рана, направена от ухапване или одраскване от разгонено шимпанзе, чиято кръв се процежда в малкия разрез.

Експертите смятат, че той е приет за хората в началото на 1900г. , някъде близо до западните африкански гори. Проучване подкрепя тази теория, като доказва, че форми на HIV могат да се пренасят между шимпанзетата и хората, пише Daily mail.

Смята се, че един ловец или продавач на дивечово месо, който издирва примати - придобива първия щам на вируса на маймунски имунодефицитен (SIV).

SIV е еквивалентът на маймунския ХИВ, който вирусолози смятат за прародител на HIV.

Ново проучване доказа, че щам на SIV, носен от шимпанзетата също мдже да заразява хората.

Учените открили доказателства в лабораторни условия, че форми на SIV в шимпанзетата могат да инфектиат човешки клетки.

"Въпросът е дали SIV щамовете, които не са били открити при хора имат потенциала да предизвикат друга подобна на HIV инфекция," заяви старши автор на изследването и биолог, професор Куингшенг Ли.

Учените искат да разберат защо хората са придобиват някои щамове на ХИВ, но избягват други.

Вирусът HIV се класифицира в четири групи - М, N, О и P.

Група "М" е в основата на пандемията от СПИН - заразяване на над 40 милиона души по целия свят, като се разпространява в цяла Африка и в останалата част на света. Групите "N" и "Р", в другата крайност, са били открити само при няколко човека от Камерун.

Но "О" групата, въпреки че не е толкова разпространен като "М", все пак е заразил около 100 000 души в западна и централна Африка.

Учените инжектирали мишки, на които са били имплантирани човешки клетки, с щамове на SIV.

"Въз основа на нашите експерименти ясно виждаме някои различия между щамовете," казва професор Ли. "Това означава, че е възможно да има разлики във вероятността от предаване между видовете."

"Мисля, че този анализ на заболяването е много важен за общественото здраве", каза д-р Ян, който нова група от щамове на ХИВ през 2009 година.

 

Стефани Вакарелийска
Стефани Вакарелийска Отговорен редактор
Новините днес