Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Древните маи лепели скъпоценни камъни върху зъбите си за нещо повече от украса

24 май 2022, 08:50 часа • 12024 прочитания

Украшенията за зъби на маите, изработени от нефрит, злато и други благородни метали и камъни, вероятно не само са придавали „блясък“ на притежателите си, но и са служили като профилактика на кариес и пародонтоза. Това свойство е притежавал циментът, който е използван в цялата тази красота, разказват учени от Мексико и САЩ.

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

На изследователите на културата на маите е известно, че древните представители на този народ много обичали да придават на усмивката си допълнителна красота, а именно шлифовали зъбите си или пробивали кухини в тях, за да поставят „пломби“ от нефрит, злато, тюркоаз, ахат или хематит. Това се правело и за ритуални цели: пломбите били залепвани за резците и кучешките зъби в ранна зряла възраст, те оставали с човек за цял живот и вероятно имали духовно значение.

Цялото това великолепие било прикрепвано към зъбите с помощта на специален цимент. Неговата природа е изследвана от учени от Автономния университет на Юкатан (Мексико), както и от Харвардския и университета Браун (САЩ). Изследователите са представили своите открития в списанието Archaeological Science: Reports. Инкрустирани със скъпоценни камъни зъби били взети от археологически обекти в Гватемала, Белиз и Хондурас.

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

Sciencedirect.com

В изследването учените идентифицирали 150 органични молекули, които обикновено се срещат в растителните смоли. В зависимост от мястото на произход на зъба, циментът, както се оказало, имал малко по-различен набор от вещества, но основните съставки били едни и същи.

Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси

Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят

Сместа притежавала изключителна здравина. Това е ясно, защото инкрустираните със скъпоценни камъни зъби са оцелели и до днес. Учените също така установили, че такива инкрустации по зъбите били правени не само от богати хора, но и от представители на не много успешни класове – както от мъже, така и от жени.

Но главният извод на авторите на изследването се отнася до терапевтичните свойства на цимента. Оказало се, че той има лечебен и хигиеничен ефект. Слепващата смес според изследователите е била способна да намали риска от възпаления и инфекции в устата, тъй като една от основните ѝ съставки е боровата смола, която има антибактериални свойства.

Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)

Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души

Откриха най-древния фрагмент от свещения календар на маите

Две от осемте пломби били залепени със смес, съдържаща склареолид – естествен продукт, получен от различни растителни източници, включително салвия и тютюн. Това вещество има както антибактериално, така и противогъбично действие. Освен това мирише приятно, затова често се използва в парфюмерията. Освен това учените са открили в цимента етерични масла от растения от семейството на ментата, които също имат противовъзпалителен ефект.

Пробиването на зъбите е извършвано толкова умело, че рядко е засягало пулпата и кръвоносните съдове в центъра на зъба. Впрочем на археолозите е известно, че маите са били стриктни в хигиената на зъбите, така че заключенията на учените изглеждат доста правдоподобни: циментовата смес може да е служила не само за фиксиране на благородни метали и камъни, но и за предотвратяване на кариес и пародонтоза.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Учени дешифрираха текстове на маите

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес