Международен екип учени е установил, че носенето на маска се явява изключително по своята ефективност предпазно средство срещу заразяване със SARS-CoV-2 и снижава риска от заболяване с 53 процента. Резултатите от изследването са публикувани в научното издание British Medical Journal.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Изследователите провели метаанализ на предишни научни разработки, за да определят общата ефективност на обществените мерки за профилактика на заразяването с коронавирус, такива като носене на маски, социално дистанциране и миене на ръце.
Анализът включвал осем научни изследвания, които демонстрирали снижаване на заболеваемостта от COVID-19, свързано с миенето на ръце, с 53 процента, благодарение на носенето на маска – с 53 процента, и поради социално дистанциране – с 25%.
Общо учените разгледали 72 изследвания, от които 35% оценявали ефективността на отделни ограничения, а 37% - ефективността на всички съвкупни мерки. Но поради нееднородността на данните анализът на резултатите по ефективността на такива мерки като карантини, локдауни, затваряне на граници, училища и работни места се оказал невъзможен.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Маските намаляват риска от коронавирус - резултатите от най-голямото научно проучване досега
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Изследвания, проведени в САЩ, установили, че затварянето на училища е намалило заболеваемостта с 63%, а смъртността – с 58 процента, но японски учени не установили такава връзка. В Саудитска Арабия се съобщавало за снижаване на заболеваемостта от COVID-19 с 4,9% чак осем седмици след въвеждането на карантина. Учени от Индия установили, че при липсата на карантина предаването на SARS-CoV-2 се е увеличило 14 пъти. Изследвания, проведени в САЩ, са демонстрирали, че закриването на работни места е намалило предаването с 12-16 процента. Изследване в ЮАР пък сочи, че всеобщата изолация е снижила риска от заболеваемост с 14,1 процента.