Камбаната на етиката прозвъня, когато през април китайски изследователи съобщиха, че са експериментирали с 85 дефектни човешки ембриона, в опит да променят определени гени, без да нараняват цялата ДНК верига.
Те се провалиха. В повечето случаи гените не се променили въобще, а в случаите, в които станало, имало проблеми. Въпреки че изследователите нямали намерение да създават живо човешко същество, работата им е знак, че трябва да се помисли дали създаването на дизайнерски деца е етично.
"Науката прогресира толкова бързо, че няма време да обмисляме обстойно етиката около дадено откритие", казва Питър Шатнър (Peter Schattner), учен и автор на книгата Sex, Love and DNA: What Molecular Biology Teaches Us About Being Human (Секс, любов и ДНК: Какво ни казва молекулярната биология за това да бъдеш човек).
"Абортът отдавна е пикантна тема на дискусии, но сега вече дори можем да погледнем в бъдещето на ембриона и това поражда още повече полемика." Скоро хората ще могат да избират не само пола на детето, но и това дали да бъде силно в математиката или спортовете.
Запознайте се и с няколко възможни сценария според Шатнър.