Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дали викингите наистина са били толкова жестоки?

04 ноември 2024, 08:45 часа • 1477 прочитания

Репутацията на викингите като кръвожадни в сравнение с други средновековни бойци може да е била преувеличена през годините.

Викингите често са изобразявани като груби, кръвожадни воини с бойни брадви и шлемове с рога. В популярната култура викингите са показвани да нападат, ограбват и убиват всеки по пътя си и да извършват ужасни екзекуции като прословутия „кървав орел“.

Кървав орел. Съществувала ли е най-ужасната екзекуция на викингите?

Но оправдана ли е безпощадната репутация на викингите?

„Въпросът не е били ли са викингите жестоки“, казва Даниел Мелено, доцент по средновековна и предмодерна история в университета в Денвър. „Те са били абсолютно жестоки. Въпросът е само дали са правили нещо, което е било извън нормата?“

Епохата на викингите е продължила от около 793 до 1066 г. от н.е., съвпадайки със Средновековието на Европа – време, вече изпълнено с насилие, казва Мелено. В тази епоха войните, робството и набезите са били нещо обичайно и викингите не са били изключение. С бързите си кораби викингите са били експерти в предприемането на изненадващи атаки от морето.

Един от първите набези на викингите е над богат манастир на британския остров Линдисфарн през 793 г. Викингите често атакували манастири, които били зле охранявани и пълни с богатства. Тъй като викингите първоначално са били езичници и техните жертви са били християни, техните атаки са описвани като особено отвратителни и безбожни.

„Това са християни, които пишат и говорят за тези „езичници“ или „езичници, които атакуват“, казва пред Live Science Кейтлин Елис, доцент по средновековна история в университета в Осло. „Понякога дори казват, че това, че собственият им народ е съгрешил или не е бил достатъчно добър, е наказание от Бог.“

За разлика от южните си съседи, викингите до голяма степен са били неграмотни; те са оставили само няколко руни от своите дейности. Някои от единствените писмени доказателства за техните действия идват директно от техните жертви или от саги, написани стотици години по-късно от потомците на викингите. Въпреки че викингите също са били търговци, фермери и рибари, техните жертви с право са били по-фокусирани върху насилието, извършено срещу тях, казва Мелено. През годините историите за бруталността на викингите също вероятно са били украсявани.

„Някои от източниците, които са най-негативни в начина, по който описват викингите като особено свирепи или варварски, всъщност са от малко по-късно – казва Елис – от XII век, няколкостотин години след началото на набезите. Така че може би има малко повече преувеличение с времето, което играе роля в образа, който познаваме днес.“

В допълнение несъответствията в описанията на някои източници поставят под съмнение тяхната легитимност, казва Мелено. Например разказ на хрониста Пруденций от 834 г. описва как викингите унищожават всичко в град Дорестад, в днешна Нидерландия. Но на следващата година селото все още стои, за да го „опустошат“ викингите, пише Пруденций. Викингите се завръщат през 836 г., за да унищожат града отново, а след това пак през 837 г. съобщава той.

„Ако погледнем археологическите записи, едно от нещата, които не виждаме често, са масови гробове или слоеве от изгаряния – признаците на това унищожение, които бихме очаквали да видим, ако прочетем източниците и ги приемем за чиста монета“, казва Мелено.

Викингите не са единствената група, която напада и завладява градове в средновековна Европа. Мюсюлмански нападатели, наречени „сарацини“, често атакуват части от днешна Франция, Швейцария и Италия. Маджарите, група от Унгария, нападнат днешна Бавария. А Карл Велики, кралят на франките, води десетилетна война срещу саксонците, която води до масови убийства, вземане на заложници и грабежи в днешна Германия.

Учени откриха какво е прогонило викингите от Гренландия

„Каква е разликата между набезите на викингите и франкските завоевателни войни? Наистина, не толкова голяма“, казва Мелено. Вероятно, тъй като викингите не са били част от официално кралство, техните жертви са ги виждали като по-непредвидими и варварски.

„Викингите изглеждат лоши, защото не са държава, която води война“, обяснява той. „Викингите нямат държава и почти нямат крал … така че това е била просто група пирати.“

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес