Тревогата около новия коронавирус продължава да ангажира вниманието на човечеството. На фона на международните усилия за справяне с глобалната пандемия и непрекъснатото търсене на ефективни решения за ограничаване на заразата, социалните мрежи и интернет изобилства от фалшиви новини и откровени неистини за COVID-19. На принципа „Страхът подклажда още страх“ се раждат „новини“, чиято единствена цел е да генерират посещения, използвайки притесненията на всеки един от нас. В този материал вече ви представихме едни от най-често срещаните заблуди около пандемията. А в анализа ни за 5G опровергахме множество спекулации около „вредата“ от новото поколение мобилни мрежи, които към момента дори не са стартирали в България. Днес ще си поговорим за още една връзка, която не съществува – тази между COVID-19 и 5G.
Нека започнем с това, че миналата седмица Китайското министерство на промишлеността и информационните технологии заяви, че ще подкрепи телеком операторите, за да ускорят развитието на 5G технологиите. И това е необходимо, тъй като чрез проектирането на оборудване, включително медицинска техника, което работи чрез новото поколение свързаност, ще се даде възможност за намаляване на въздействието на глобалната пандемия.
Съвсем лесен е отговорът на въпроса защо 5G и новият коронавирус нямат нищо общо помежду си. И този отговор се намира в учебниците по биология. Вирусите изпълняват жизнените си функции като хранене и размножаване само в гостоприемник – да се разбира организма, който заразяват. Ето защо те няма как да бъдат пренасяни чрез радиовълни, нискочестотно излъчване или други форми на мобилна свързаност.
COVID-19 продължава да бъде обект на изследване от страна на международните здравни организации, но е абсурдно да се мисли, че той се предава през сигнала на смартфона ни, чрез радиовълните от базовите станции на мобилните оператори или по интернет - чрез облъчване от екрана на лаптопа например.
Защо не си принадлежат?
Редица независими един от друг експерти се видяха принудени да обясняват на YouTube, Instagram и Facebook инфлуенсъри, че няма скрит заговор и световните правителства не си играят с биологично оръжие по отношение на коронавируса и интегрирането на мобилните мрежи от пето поколение.
„Taзи иcтopия зa 5G нямa нayчнo дoĸaзaтeлcтвo и cъc cигypнocт e пoтeнциaлнa дeзинфopмaция, ĸaтo вcъщнocт мoжe и дa cлyжи зa paзceйвaнe нa oбщecтвeнoтo внимaниe oт ĸoнтpoлиpaнeтo нa епидемията c СОVІD-19“. Това е мнението на преподавателя в университета по общественно здраве в Колорадо, Джoнaтaн Caвeт. От Федералната комисия по съобщенията, Агенцията по опазването на околната среда и Администрацията по храните и лекарствата в САЩ отново подчертаха, че 5G мрежите са напълно безопасни за човешкия организъм. Брендън Кар, който е служител във Федералната комисия, уточни в Twitter например, че COVID-19 се разпространява между хората и не е привнесен от радиовълни или друг тип комуникационна свързаност. И още: от Търговската асоциация за безжична индустрия заявиха, че „няма спор, че животни са източникът на коронавирус“, като цитираха мнения на експерти от Световната здравна организация (СЗО) и Центъра за контрол на заболяванията (CDC). А че връзката между 5G и COVID-19 e дори нелепа, счита и Джон Бючър, старши учен от Националната програма по токсикология, която представлява междуведомствена инициатива за здравеопазване и човешки услуги в САЩ.
От всички цитирани твърдения на изследователи в областта на човешкото здраве и развитието на новите технологии, става безспорно ясно, че коронавирусът и 5G поколението мрежи не си принадлежат. Нещо повече, дори не съществува минимален риск за колаборация между тях. Да, вярно е обаче, че СЗО и други здравни институции продължават да проучват новия коронавирус, както и че 5G мрежите тепърва ще подлежат на тестове от страна на много държави, които планират разгръщането им.
В днешната ситуация на COVID-19 пандемия учени и изследователи, технологични компании и телеком оператори обединяват усилия за да подкрепят медицината и медицинските специалисти в борбата им за ограничаване на разпространението на вируса и в помощ на пациентите. Още в началото на март университетът Чулалонгкорн и мобилният оператор AIS в Тайланд пуснаха умни роботи с технология 5G, които да се грижат и проследяват пациенти с коронавирус. 5G роботи бяха вкарани и в големите болници в Ухан, център на новата епидемия от коронавирус. Те се използват в изолационни отделения, отделения за интензивно лечение, операционни зали, за да предоставят денонощна дезинфекция. 5G роботите помагаха на медицинския персонал да изпълнява задачи, включващи консултации и доставка на лекарства. В рамките на борбата с новия коронавирус отново в Китай работят 5G роботи, способни да разпознават симптоми на COVID-19 като висока температура сред големи групи от хората.
В този момент е далеч по-разумно човечеството да се фокусира както върху ограничаването на пандемията и рационалното използване на технологиите, така и върху опровергаването на откровени неистини, които също оказват съществено влияние върху ежедневието на обществата.